Akkuyu Nükleer Güç Santrali Tedarikçi Bilgilendirme Webinarı Gerçekleştirildi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Tedarikçi Bilgilendirme Webinarı Gerçekleştirildi

2010 yılında Ülkemiz ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan hükümetler arası anlaşma kapsamında başlatılan toplam dört reaktör ünitesinden oluşacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) kurulmasına yönelik çalışmalar ve inşalar (her biri 1200 MW olan 4 reaktör) devam etmekte olup, Türk ve Rus şirketleri ortaklığında yürütülen projede yerli katkının arttırılması açısından potansiyel Türk tedarikçilerin Akkuyu NGS Projesi ve ihale kuralları ile ilgili bilgilendirilmesi ve ana yüklenici ile bir araya getirilmesi amacı ile T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda 7 Aralık 2020 tarihinde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) iş birliğinde "Tedarikçi Bilgilendirme Webinarı" düzenlenmiştir.

Webinarda, Akkuyu NGS’nin kurulumuna yönelik ihaleler, santralin sahibi ve işletmecisi Akkuyu Nükleer A.Ş., santralin ana yüklenicisi olan Türk ve Rus şirketleri ortaklığında kurulan Titan 2 IC İçtaş İnşaat A.Ş. ile Türk Standartları Enstitüsü tarafından söz konusu projeye katkı sağlayabilecek alanlarda faaliyet gösteren firmalar bilgilendirilmiştir.

Bilgilendirme webinarında yapılan sunumlar ile AKKUYU NGS Projesi ve yerelleştirme konuları hakkında genel bilgiler, ihale prosedürleri ve TSE malzeme onay süreçleri hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

 “Akkuyu NGS Tedarikçi Bilgilendirmesi” kapsamında detaylı bilgiler: