ESKİŞEHİR TASARIM VE İNOVASYON MERKEZİ AÇILDI

ESKİŞEHİR TASARIM VE İNOVASYON MERKEZİ AÇILDI

ESKİŞEHİR TASARIM VE İNOVASYON MERKEZİ AÇILDI

Eskişehir’de havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv, beyaz eşya gibi öncü sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin mühendislik, tasarım ve prototipleme ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM) açılışı gerçekleşti.

 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Eskişehir OSB’de kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi – Organize Sanayi Bölgesi Yerleşkesi’nde bin 100 metrekare bir alana kurulan ETİM’de düzenlenen törende Bakan Varank, küresel piyasalarda güçlü olmanın yolunun Ar-Ge, teknoloji ve inovasyondan geçtiğini vurgulayarak, “Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonuyla yaptığımız tüm faaliyetlerde işletmelerimizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. Her anlamda desteğimizi kendilerinden esirgemeyip onlara gerçekten yol arkadaşlığı yapıyoruz. Hem ulusal kaynaklarımızı hem de Rekabetçi Sektörler Programı gibi uluslararası kaynakları bu alana kanalize etmiş durumdayız” dedi.

 

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli’nin açılış konuşmasıyla başlayan törende söz alan Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir’in dünya piyasalarında rekabet gücünü artırıp, mühendislik, tasarım ve prototipleme kabiliyetlerinin geliştirilmesine destek sağlayarak ülkenin dış ticaret açığını azaltmak ve bölgenin rekabetçilik seviyesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da konuşmasında Rekabetçi Sektörler Programı’nın biyoteknoloji, tarım, mobilya gibi birçok sektörünü kapsadığını belirterek, “Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin de Eskişehir’de birçok farklı endüstrilere yardımcı olacağını düşünüyoruz. 800’e yakın KOBİ’nin destek almasını bekliyoruz. Sanayi ve endüstriyel tasarımlarının ilerlemesini ve KOBİ’lere yardımcı olmasını planlıyoruz. KOBİ’ler de merkezdeki yüksek seviye teknoloji sayesinde tasarımlarını yapabilir, ürünlerini test edebilirler” dedi.

 

260 MİLYON AVRO’LUK 42 PROJE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuşmasında Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında son 1 yılda 8 önemli projenin ülkemize kazandırıldığını belirterek, “Rekabetçi Sektörler, Avrupa Birliği ile ortak finansman sağladığımız, Bakanlığımızın da yürütücüsü olduğu özel bir program. Şu anda bu program kapsamında uygulaması devam eden, bütçeleri toplamı 260 Milyon Avroyu geçen 42 proje bulunuyor. Otonom araçlardan dijital oyun sektörüne, kanserle mücadeleden sanayinin dijital dönüşümüne kadar kritik alanlara dokunan geniş bir proje havuzumuz var. Uyguladığımız projelerle, işletmelerimizin verimliliğini artırmayı, onların ihracata yönelik rekabetçi üretim yapısına kavuşmalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

 

HAYALLERİN TASARLANDIĞI, İNOVASYONLA GELİŞEN BİR MERKEZ

ETİM ile havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin inovatif ürünlerle dünya piyasalarında rekabet gücünün arttırılması hedefleniyor.  KOBİ’lerin mühendislik kabiliyetlerinin geliştirilmesine direkt katkı sağlaması amaçlanan ETİM’de ülkemizin dış ticaret açığının azaltılması ve bölgenin rekabetçilik seviyesinin arttırılması için çalışmalar yürütülecek. Ülke sanayisine önemli katkılar sunacak olan ETİM’in “hayallerin tasarlandığı, inovasyonla gelişen bir merkez” olması amaçlanıyor.

 

EDICTİVE TASARIM YARIŞMASI

Proje kapsamında ayrıca KOBİ’lerin kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla eğitim programları ve çalıştaylar düzenlenirken, yurtdışındaki başarılı inovasyon merkezleri de incelendi. Ayrıca beş adet pilot proje kabul edilerek uygulama ve üretim süreçlerine geçildi. Proje kapsamında sanayi tesislerinde enerji tüketimini en aza indirecek yaratıcı çözümler arayan EDICtive Design Call isimli tasarım yarışması da başlatıldı.  17 Ekim 2022 tarihine kadar başvurulabilecek yarışma kapsamında; makine imalat, beyaz eşya, otomotiv, havacılık, raylı sistemler sektörleri ile uyumlu; ısıtma ve soğutma sistemlerinde tanımlanacak bir probleme bulunacak çözüm önerisinin ETİM’in altyapısı ile prototip üretimi de yapılacak.

 

KOBİ’LERE GÜÇLÜ DESTEKLER GELİYOR

“Tasarım, prototipleme, proje yönetimi, tersine mühendislik, eğitimler ve yapısal analizler” alanlarında faaliyet gösterecek olan ETİM’in KOBİ’lere katkıları ise şöyle:

 

  • KOBİ’lerin tasarım ve mühendislik sorunları çözülecek, bu alanlardaki kabiliyetleri geliştirilecektir.
  • KOBİ’lerin ürünlerini daha nitelikli hale getirmeleri sağlanacaktır.
  • KOBİ’lerin AR-GE, yeni ve özgün ürün geliştirme yetkinlikleri artacaktır.
  • KOBİ’lerin tasarım konusunda çalışan kurumlara ulaşma imkânı sağlanacaktır.
  • KOBİ’lere, üniversite kökenli girişimcilere ve teknopark girişimcilerine mühendislik, tasarım ve prototipleme konularında Ar-Ge merkezli eğitim imkânları da sunacaktır.
  • Sanayi, üniversite ve girişimcileri yeni iş birlikleri için bir araya getiren bir platform işlevi de görecektir.
  • Sahip olduğu uzman insan kaynağı ve teknik olanaklarıyla birlikte Eskişehir ve Türkiye için büyük önem taşıyan projelere destek verilecektir.