Çocuklar için ücretsiz çevrimiçi kodlama eğitimleri düzenleniyor…

Çocuklar için ücretsiz çevrimiçi kodlama eğitimleri düzenleniyor…

Türkiye’nin her yerinden çocuklar ve gençler https://makersoftomorrow.online/ adresini ziyaret ederek kodlamaya eğlenceli bir giriş yapabilirler.

BSH Türkiye ve Kodluyoruz Jr. ile hayata geçirilen Makers of Tomorrow – Geleceği Kodlayanlar projesi kapsamında online bir eğitim sitesi oluşturuldu.  Bu site ile çocukların ve gençlerin evde yapabileceği kodlama, elektronik, algoritma etkinliklerini tüm Türkiye’deki öğrencilerin erişimine açıldı. Çocuklar ve gençler yaş gruplarına uygun olarak Scratch, mBlock, Arduino IDE ve App Inventor programları ile algoritmik düşünce ve kodlamaya giriş yaparken kendi uygulamalarını da geliştirebilecek.

Tüm eğitimler online ve ücretsiz olacak. Çocuklar ve gençler isterlerse kendileri öğrenebilir, öğretmenler ve veliler ise kendi çocukları ve öğrencileri ile beraber bu etkinlikleri yapabilir.

Ekim 2020’de ise Türkiye’nin 14 farklı ilinden kardeş okullar ile atölyeler başlıyor.  TR41 bölgesinde BEBKA ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri oordinasyonunda seçilen 6 okul projeye katılım sağlayacak. Projeye katılım sağlayan okulalrın listesi aşağıdadır. 
 

İL

OKUL

Bursa

Zuhal (Dörtçelik) Şenipek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bursa

İsmail Kadriye Solakoğulları Ortaokulu

Eskişehir

Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Eskişehir

Gülay Kanatlı Ortaokulu

Bilecik

Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bilecik

Bozüyük Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu