DAKA Yatırımcıları Davet Ediyor

DAKA Yatırımcıları Davet Ediyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2014 yılında uygulamasını başlattıkları Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı ile bölge dışından yatırımcıları bölgeye yatırım yapmaya davet etmektedir. Programın Bursa tanıtım ve bilgilendirme toplantısı 14 Şubat 2014 Cuma Saat 16:30’da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılacaktır.

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2014 yılında uygulamasını başlattıkları Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı ile bölge dışından yatırımcıları bölgeye yatırım yapmaya davet etmektedir. Ajansın Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelere (KOBİ) yönelik “Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı” nın amacı yatırım teşvik uygulamaları hakkındaki farkındalığı artırarak teşvik mekanizmasının daha etkin ve daha yaygın bir biçimde kullanılmasını sağlamak, Ajans destekleri ile diğer devlet yardımlarını Bölgede imalat sanayiinin ürettiği katma değeri artırabilecek yatırımlara eşgüdümlü bir biçimde yönlendirmektir.

Programda KOBİ’lerin, ar-ge, yeni ürün üretilmesi, ürün çeşitlendirilmesi, kapasite artırımına yönelik olarak gerçekleştirecekleri yatırımlar desteklenecektir. Programın toplam bütçesi 20.000.000 TL’dir. Başarılı projelere, asgari 200.000 TL, azami 2.000.000 TL tutarında hibe sağlanacaktır. Yatırım teşvik mekanizmasın uyumlu olarak tasarlanan programda, 6. Bölgede yatırımlarda devlet yardımlarından yararlanabilen imalat sanayii sektörleri desteklenmektedir. Ayrıca, programda proje bütçelerinin dışında yatırım teşvik belgesi kapsamında da ilave yatırım yapmayı taahhüt eden proje sahipleri değerlendirmede avantaj sahibi olacaktır.

Programın, faydalanıcıların sağlayacağı %50 tutarında eş finansman ve yatırım teşvik belgeleriyle birlikte bölgeye yaklaşık 60 milyon TL tutarında yatırım yapılması ve 1000-1200 kişilik yeni istihdam yaratması beklenmektedir. Programın bir başka özelliği, TRB2 Bölgesi (Bitlis, Hakkâri, Muş ve Van) dışından yatırımcılara açık olmasıdır.

DAKA’nın Bursa tanıtım ve bilgilendirme toplantısı 14 Şubat 2014 Cuma Saat 16:30’da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılacaktır. Bursa Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’nun da iştirak edecekleri toplantıya tüm Bursalı girişimciler davetlidir.

Program hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…