TECHXTILE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

TECHXTILE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

TECHXTILE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

BEBKA’nın paydaşı olduğu, UTİB tarafından dördüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) paydaşı olduğu, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ile Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB)  tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘TechXtile Star-Up Challenge’ kazananları düzenlenen törenle açıklandı. Yarışmayı kazanan girişimciler, desteklenen girişim sermayesi fonları ile buluşma fırsatı bulacak.

‘ÇALIŞMALARI TAKDİR EDİYORUM’

İnovasyon kültürüne katkıda bulunmak ve yeni girişimcileri sektöre kazandırmak amacıyla UTİB ve UHKİB tarafından düzenlenen, BEBKA’nın da paydaşı olduğu TechXtile Start-Up Challenge kazananları, düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. Ödül töreninde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Bursa, birçok alanda ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlıyor. 200’e yakın ülke ve bölgeye yıllık 16 milyar dolar ihracat yapan Bursa, ülkemizde ilk üçte yer alıyor. Bunun 3 milyar doları tekstil ve hazır giyim sektörlerinden yapılıyor. Böylesine güçlü bir alanda, yeni girişimcileri sektöre kazandırmak, tasarım kapasitesini geliştirmek, inovasyonun gücünden yararlanmak adına yapılan çalışmaları takdir ediyorum. Bu kapsamda TechXtile Start-Up Challenge çok değerli.” diyerek ödül kazanan ve tüm katılımcıları kutladı.

YENİ NESİL GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Yeni nesil girişimcilerin ortaya çıkarılması çok önem arz ediyor. Fikir çok önemli fakat fikri ürüne çeviremeyeceğiniz sürece bu fikrin hiçbir kıymeti yok. Pazara giriş yaptığınızda, sizin o fikriniz artık çok ideal bir yatırım konumuna geliyor. Bu nedenle biz Bursa’da, Bursa Şehir Fonu’nu kurduk. 2023 yılından itibaren özellikle girişim sermaye fonu üzerinden genç girişimcilerin fikirlerini ürüne dönüştürerek ve onları pazarda hâkim kılacak yatırımları da Bursa’da başlatmış olacağız. BEBKA’nın yaptığı çağrıya 23 fon başvuruda bulundu. 2023 yılından itibaren 3 yıllık süreçte 11 milyar liranın üzerinden bir kaynağı, doğru fikirler için oluşturmuş olduk.” diyerek yarışmanın iki kategorisini kazananlara BTSO olarak 150 bin lira ödül vereceklerini belirtti.

TÜRKİYE TEKSTİL VE HAZIR GİYİM ÜLKESİ

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Sektörün üretecek ve geliştirecek genç adaylara ihtiyacı var. TechXtile Start-Up Challenge’da geride kalan 4 yılda çok yetenekli girişimcilerle tanıştık. 4 yıl boyunca birçok girişimci ile bir araya gelerek büyük heyecana ve mutluluğa sahip olduk. Buluştuğumuz, konuştuğumuz, fikrini dinlediğimiz, heyecanını gözlemlediğimiz her bir girişimciyle birlikte, sektörümüzün aydınlık geleceğine dair umudumuz ve motivasyonumuz arttı.” dedi.

KAZANANLAR ÖDÜLLERİNİ ALDI

TechXtile İnovasyon Ligi’nde birinciliği “Darbe Aldığında Geri Bildirim Yapan Balistik Yelek Kumaşı Projesi”yle Kipaş Mensucat kazandı. İkinci büyük ödül olan En Sürdürülebilir Proje Ödülü’nü ise “Polyester İplikte Yeşil Çözümler” adlı projesiyle Polyteks Tekstil aldı. Ayrıca, ilk 10’da yer alan Aster Tekstil, Bossa, Elyaf Tekstil, Kipaş Mensucat, İskur Tekstil, Küçükçalık Tekstil, Polyteks Tekstil, Spinteks Tekstil, Tepar Tekstil ve Yünsa’ya ödülleri verildi. Akbaşlar Tekstil, Almaxtex Tekstil, Barutçu Tekstil, Fetih Tekstil, Işıksoy Tekstil, Ozateks Tekstil’e ise mansiyon ödülü takdim edildi. Programda, 2021 yılında hayatını kaybeden moda tasarımcısı Bahar Korçan adına Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü “Teggle” isimli projesi ile Betül Özçakmak alırken, bu yıl üçüncü kez verilen Kadın Girişimci Özel Ödülü’nün sahibi de “Giyilebilir Ateş Ölçer ve Sağlık Takip Uygulaması” isimli projeyle Görkem Astarcıoğlu oldu. İki kategoride toplam 16 projenin yarıştığı finalde, girişimleri henüz fikir aşamasında olan projelerin yarıştığı fikir aşaması girişimci kategorisinde (level-up) ilk sırada “Elma Atıklarından Vegan Deri Üretimi” isimli projesiyle Eylül Er yer aldı. İş ve akademi dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda hizmet geliştirmiş girişimci kategorisinde (scale-up) “Phoenix Enerji” adlı projesi ile Yusuf Furkan Ergür birinci seçildi.