UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi

UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi

ENERJİ ÜRETEN VE SES GEÇİRMEYEN KUMAŞLAR GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından beşincisi düzenlenecek “UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi” dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 300 proje ile sektörün geleceğinin belirlendiği bir platform olacak. Etkinlik kapsamında 3’üncü kez düzenlenecek UTİB Ev Tekstili Tasarım Yarışması ödülleri de sahiplerini bulacak.

Geleneksel hale gelen ve tekstil malzemelerinin klasik kullanımı dışında teknik ve konvansiyonel tekstiller olarak kullanımına yönelik projelerin görücüye çıktığı “5’inci UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi”, 4 – 5 Nisan tarihleri arasında Bursa’da düzenlenecek. Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO)ortaklığında, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın organizasyon ortaklığında ve TÜBİTAK TEYDEB destekleri ile gerçekleştirilecek etkinlikte; enerji üreten, vücut ısısı ölçen, ağrı kesici, antibakteriyel ve ses geçirmez kumaşların yer aldığı 300 proje sektör profesyonellerine sunulacak.

Etkinlik ana kategorileri

1. İnşaat Tekstilleri,

2. Otomotiv Tekstilleri,

3. Jeo Tekstiller ve Endüstriyel Tekstiller,

4. Diğer Tekstiller (Konvansiyonel ve diğer Teknik Tekstililer),

5. Sanayiye Uygulanabilir Tamamlanmış Bitirme Projeleri, Yüksek Lisans veya doktora Tezleri

Ev tekstili ödülleri de verilecek

İki gün sürecek zirve kapsamında, 3’üncüsü düzenlenen UTİB Ev Tekstili Tasarım Yarışması ödülleri de sahiplerini bulacak. Uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek Türkiye Ev Tekstili özgün tasarımlarını ortaya çıkarmak, teşvik etmek ve sektörün rekabet gücünü artırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya bu yıl 420 eser başvurdu ve 32 tanesi finale kaldı.

Ödüller…

Öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki grupta finale kalan yarışmacılar birincilik için mücadele edecekler. Yatak, banyo, perde ve koltuk olarak dört kategoride gerçekleşecek yarışmada, hem öğrenci hem de profesyonel yarışmacıların birincilerine 7 bin 500, ikincilere 4 bin, üçüncülere de 3’er bin lira ödül verilecek. Yarışmada inovatif tasarım sahibi ise 10 bin lira ödülün yanı sıra 2 yıl süreyle yurtdışında eğitim olanağı kazanacak.

Daha detaylı bllgi için http://www.uibargeprojepazari.com/