11. KALKINMA KURULU TOPLANTISI BİLECİK’TE YAPILDI

11. KALKINMA KURULU TOPLANTISI BİLECİK’TE YAPILDI

BEBKA’NIN 11. KALKINMA KURULU TOPLANTISI BİLECİK’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA – Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 11. Kalkınma Kurulu Toplantısı, Bilecik’te gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanı Hasan Çepni, ajansın, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına ivme kazandıracak sanayi, turizm, kümelenme, rekabetçiliğin arttırılması, çevre, enerji verimliliği ve girişimcilik gibi öncelikli alanlarda faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Hasan Çepni Başkanlığında Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda Kalkınma Kurulu üyesi katıldı.

“Bölgesel kalkınmada ajansların rolü büyük”

11. Kalkınma Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuşan Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, ajansların kamu kurum ve kuruluşlarıyla, üniversitelerle, özel sektörle, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliğini sağlayarak bölgesel kalkınmada önemli bir rol oynadığını söyledi.

Ajans yapılanması içerisinde en geniş yelpazeyi kalkınma kurullarının oluşturduğunu belirten Vali Nayir, “Bölge olarak ülkenin en gelişmiş bölgelerinden biriyiz. Ülkenin toplam gelişmişliği içerisinde kendi bölgemizin daha da gelişmesini sağlayarak bölge gelişmişliği ile ülkenin kalkınması için yapılacak görevlerin en iyisini yapmaya çalışmaktayız. Yönetim Kurulu olarak Kalkınma Kurulunun tavsiye ve önerilerini dikkate almaktayız” dedi.

BEBKA, bölgeye doğru yatırımları çekiyor…

BEBKA’nın bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına ivme kazandıracak sanayi, turizm, kümelenme, rekabetçiliğin arttırılması, çevre, enerji verimliliği ve girişimcilik gibi öncelikli alanlarda faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydeden BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanı Hasan Çepni ise, ajansın öncelikli alanlarda analiz ve araştırma, strateji geliştirme ve kurumları yönlendirme gibi çalışmalar yaptığını belirtti.

BEBKA’nın bölgeye doğru yatırımları çektiğini de vurgulayan Çepni, “Ayrıca ajansımız, yatırım destek ofislerimizle bölgemize yapılacak olan yatırımların doğru yönlendirilmesine ve doğru yatırımların bölgemizle buluşmasına katkı sağlamaktadır. 2014 mali destek programlarımızla 50 milyon lira bütçeyle 5 farklı başlıkta teklif çağrıları açtık. Toplamda 200 başvuru alınmış ve bunlardan 71’i destek almaya hak kazanmıştır. Kalkınma kurulu, bölgemizin gelişmesine ve ihtiyaçların katılımcı bir yöntemle tespit edilmesi amacıyla kurulmuştur. Bölgedeki kurum ve kuruluşlar, üniversitelerimiz, yerel yönetimler ve yerel sektör arasındaki işbirliğini geliştirmek ve ajansı yönlendirmek kalkınma kurulumuzun görevleri arasındadır” ifadelerini kullandı.

Kalkınma Kurulu toplantılarını oldukça önemsediklerini söyleyen BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci de, BEBKA’nın son dönemde yaptığı faaliyetler ile ilgili bilgiler verdi.

Toplantı, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci’nin ajansın çalışmaları hakkında bilgi vermesinin ardından BEBKA Planlama Birim Başkanı Jülide Alan ve Planlama Uzmanı Özge Yıldız’ın ‘Otoyol ekonomik etki analizi ve endüstriyel simbiyoz’ programı hakkında sunum yapmalarıyla sona erdi.