2. ANADOLU ANİMASYON VE DİJİTAL İŞLER FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI…

2. ANADOLU ANİMASYON VE DİJİTAL İŞLER FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından bu yıl 2. kez düzenlenen “Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali” 10-11 Mayıs 2016 tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

 

Animasyon merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Eskişehir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festivalde, ulusal ve uluslararası alanda kabul görmüş, animasyon filmlerinin yönetmen, yapımcı ve sanatçıları ağırlanacak.  Ayrıca etkinlik amatör ve profesyonel animasyon meraklılarını buluşturacak önemli bir platform olma özelliğini taşıyor.

 

——- Festivalde Sektörel Bir Buluşma Sahne Alacak——-

 

Animasyon ve dijital işler kapsamında yoğun bir programın yer aldığı 2. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali’nde, Türk ve yabancı tasarımcılar, sektör duayenleri genç yeteneklerle birikimlerini paylaşacaklar. Çeşitli atölye çalışmaları, film gösterimleri, canlı çizim şovları, poster yapım aktiviteleri Festival’de yer alırken, öğrenciler de profesyonellerle buluşarak portfolyo görüşmeleri yapacaklar. Etkinlik alanı içinde birçok ilden animasyon ve ilgili sektörlerden firmalar bir araya gelip iletişim ağı oluşturabilecekler. Sektörel bir buluşmanın sahne alacacağı etkinlik ayrıca firmaların bu alandaki bilgi birikimlerini arttırmalarına, edinilen yeni bilgileri uygulamalarına ve diğer firmalarla fikir alışverişinde bulunmalarına imkân tanıyacak.

 

——- Genç Yetenekler Ödüllendirilecek ——-

 

Başta Eskişehir olmak üzere, TR41 bölgesinde çizgi film (animasyon) sektörünün ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığını ve rekabet edebilirliğini artırmak, bölgedeki sektör potansiyeline dikkat çekmek amacı ile düzenlenen 2. Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Yarışması’nın ödül töreni de festival kapsamında gerçekleştirilecek. Genç yeteneklerin ödüllendirileceği yarışmanın birincilik ödülü 25.000 TL, ikincilik ödülü 20.000 TL,  üçüncülük ödülü 15.000 TL, öğrenci özel ödülü ise 5.000 TL olacak.

 

——- Katma Değeri yüksek Sektörlerin Gelişimine Katkı Sağlayacak ——-

 

Ülkemizde animasyon sektörünün ekonomik ve teknolojik anlamda gelişmesi, sorunlarının ele alınması ve genç yeteneklerin bu sektöre kazandırılması hedefi yanında, Festivalin Eskişehir’de animasyon sektörünü büyütürken, katma değeri yüksek sektörlerin gelişimine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.