Bakan Varank, BEBKA’nın Genç İstihdamı Projesini Yerinde İnceledi

Bakan Varank, BEBKA’nın Genç İstihdamı Projesini Yerinde İnceledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BEBKA destekleriyle Bursa’da Ermetal Teknolojik Eğitimler Vakfı (ERTEV) tarafından hayata geçirilen ‘Uzman Atölye İşgücü Yetiştirme ve İstihdamı’ projesi hakkında bilgi aldı.

BAKAN GENÇ İSTİHDAMI ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

Bakan Varank, BEBKA’nın 1 milyon 700 bin TL desteğiyle gerçekleşen, Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) yer alan ERTEV binasında hayata geçirilen proje ve gençlere sağlanan eğitimlerle ilgili BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak’tan bilgi aldı. Yüzde 85’in üzerinde genç istihdamı oranına sahip projenin çıktılarını inceleyen Bakan Varank, çalışmaları beğendiğini dile getirirken emeği geçenlere de teşekkür etti.

ÖNEMLİ FİRMALARDA İSTİHDAM İMKÂNI

Projenin çıktılarını inceleyen Varank’a ziyaret sırasında bilgiler veren BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Proje kapsamında birçok işsiz gencin istihdamına katkı sağlanacak. Şu ana kadar devam eden süreçte 222 kişiye istihdam imkânı sağlandı. Tüm kursiyerler içinde yüzde 85 gibi bir istihdam oranına ulaşıldı. Bu sayının daha da artacağını öngörüyoruz. Mesleki eğitim süreçleri içerisinde kursiyerlere sınavlar yapılıyor. Başarılı kursiyerler, ERTEV’e eleman talebi ile başvuran firmalara yönlendiriliyor. Bu kapsamda DOSAB Müdürlüğü, DOSABSİAD, Kızılay Toplum Merkezi, ERMETAL A.Ş. ile eleman isteğinde bulunan işletmeler ve kurumlarla iş birliği yapılıyor. Birçok kursiyer, bölgemizin önemli firmalarında istihdam imkânı buldu ve bulmaya da devam edecek” diye konuştu.

GEMLİK TESİSİNE ZİYARET

ERTEV’deki incelemelerin ardından programına Bursa Gemlik’te yapımı devam eden TOGG Fabrikasında devam eden Bakan Varank, Bursalı iki üniversite öğrencisi ile Türkiye’nin yerli ve elektrikli otomobili TOGG’un deneme sürüşünü gerçekleştirdi.