BAYBURT MERMER SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN BİLECİK İLİNE ZİYARET …

BAYBURT MERMER SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN BİLECİK İLİNE ZİYARET …

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) işbirliğinde, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ve Bilecik Mermer ve Granit Sanayicileri Derneği (BİLMERDER)’in desteğiyle düzenlenen programda Bilecik ve Bayburt illeri mermer sektör temsilcileri bir araya geldi.

Düzenlenen program kapsamında Bayburt mermer sektör temsilcilerinden oluşan heyet, Bilecik mermer sektörü hakkında bilgi edinmek, iş görüşmelerinde bulunmak ve tecrübe paylaşımları yapmak üzere Bilecik’te çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Bilecik’te faaliyet gösteren fabrikaları ve mermer ocaklarını ziyaret eden heyet, mermer sektörünün güncel durumu, fabrika ve ocak yapıları, makine ve teçhizat, yeni üretim teknikleri, verimlilik, tanıtım, markalaşma, Ar-Ge, pazarlama ve potansiyel projeler hakkında yerinde bilgi aldı.

Fabrika ve ocak ziyaretleri sonrasında Bilecik mermer sektör temsilcileriyle bir araya gelen heyet karşılıklı tecrübe alışverişinde bulundu. Toplantıda Bayburt heyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla hayata geçirilen Bayburt Doğal Taş Fabrikası, Bilecikli sanayicilere tanıtıldı. “Doğal Taş Sektöründe Bilgi ve Teknolojiye Dayalı Üretim Modeli Projesi” kapsamında Bayburt İl Özel İdaresi, Bayburt Belediyesi, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası, Bayburt Ziraat Odası ve Taşçılar Derneği ortaklığında kurulmuş olan fabrika hakkında sunum yapıldı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat YURDAKUL, dünyada ve Bilecik’te mermer sektörü hakkında bir sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantı, Bilecik TSO Başkanı ve aynı zamanda BEBKA Yönetim Kurulu Üyesi olan Şükrü Keskin’in iki ilde sektör temsilcilerinin yapacakları ticaret ve tecrübe paylaşımı çalışmalarının artarak devam etmesi  yönündeki dilek ve temennilerine ilişkin konuşmasının  ardından sona erdi.