BEBKA

BEBKA

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, Eskişehir Valiliği koordinasyonunda, çizgi film ve animasyon sektörünün ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen animasyon ve dijital işler kapsamında yoğun bir programın yer aldığı 2. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali bu yıl 10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

 

Türk ve yabancı tasarımcılar, sektör duayenleri, yapımcı ve yönetmenler genç yeteneklerle birikimlerini paylaşacak. Festivalde çeşitli atölye çalışmaları, film gösterimleri, canlı çizim şovları, poster yapım aktiviteleri yer alırken, öğrencilerin de profesyonellerle buluşarak portfolyo görüşmeleri yapılacak.

 

Festival programı hakkında bilgi veren BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, “Etkinlik alanı içinde birçok ilden animasyon ve diğer ilgili sektörlerden firmalar bir araya gelip iletişim ağı oluşturabilecekler. Dijital işler ekonomisi, dijital sektörlerde animasyon ve son trendler, sanal gerçeklik ve uygulamaları, artırılmış gerçeklik, savunma sanayi, havacılık ve uzay, mimari gibi yüksek teknolojili sektörlerde animasyon, oyun, reklam ve görsel efektlerde ve medyada animasyon uygulamaları ilgi çekecek konular arasında” dedi.

 

Değirmenci, “Yüksek teknolojili sektörlerde bir iletişim aracı olarak animasyon, Reklamcılık sektöründe animasyon karakterlerin iletişimde başarısı, Uluslararası pazarda animasyon sektörü özelinde pazarlama, Animasyon dünyasında son trendler başlıkları altında panellerimiz, Oyunlarda başarılı görsel tasarım geliştirme metotları konusunda da konferans yapılacak. Bunun yanı sıra Cemre Özkurt – 2004 Oscar Adayı Kısa Animasyon Film Gopher Broke Fuayeli Gösterimi, Fırıldak Ailesi Orta Dünya ve Kötü Kedi Şerafettin animasyon filmlerinin gösterimi yer alacak.” diye konuştu.

 

2. Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Yarışması’nın ödül törenin de festival kapsamında gerçekleştirileceğini belirten Değirmenci, BEBKA’nın ayrıca Eskişehir’in sektördeki potansiyelini uluslararası alanda tanıtma amacıyla 13-18 Haziran 2016 tarihlerinde Fransa’daki Uluslararası Annecy Animasyon Festivali’ne katılım sağlayacağını ekledi.

 

Festival Web Sitesi

http://www.anadoluanimasyon.com/

 

Festival Programı

http://www.anadoluanimasyon.com/takvim/