BEBKA BÖLGENİN POTANSİYELİNİ 4. AR-GE İNOVASYON ZİRVE SİNDE TANITTI

BEBKA BÖLGENİN POTANSİYELİNİ 4. AR-GE İNOVASYON ZİRVE SİNDE TANITTI

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından organize edilen ve dördüncüsü bu yıl 23-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen “Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi”nde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) da yerini aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı himayelerinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, 23-24 Ekim tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği ve iki gün boyunca Ar-Ge ve inovasyona ilişkin konferansların düzenlendiği zirvede, BEBKA da meslek lisesi projelerinin yanı sıra bölgedeki üniversiteler, teknoloji transfer ofisleri ile teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların da içerisinde yer aldığı standıyla hazır bulundu.

"MMG 4. Ar-Ge & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi"nde BEBKA stantlarında Bursa'dan okullar da yerini aldı. Bursa'dan katılan okulların stantları büyük ilgi gördü.

Zirve boyunca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile MMG Başkanı Osman Balta BEBKA standını ziyaret ederek sergilenen projelerle ilgili bilgi aldı.

Meslek liseleri projelerine büyük ilgi

Sergiye Bursa'dan katılan okullar Ali Osman Sönmez, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, Hürriyet, Yeşilyayla Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.

Stantta sergilenen meslek lisesi projeleri arasında yerli üretim 3 boyutlu yazıcı, simitmatik, taktiksel araştırma robotu, trafik kazalarını önlemek için geliştirilen akıllı kavşak ve sinyalizasyon projesi yer aldı.

Yenilikçi projeler de stantta yer aldı

Ar-Ge merkezleri, üniversiteler, teknoparklar, kalkınma ajansları ve organize sanayi bölgelerinde geliştirilen inovatif projeleri aynı platformda buluşturarak, projeler arasında sinerji ve etkileşim oluşturmayı; projelerin yatırıma dönüşmesine ve ticarileşmesine katkıda bulunmayı hedefleyen ve Türkiye’nin milli ve yerli projeleri dâhil, çeşitli inovatif projeler sergilendiği “Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi”nde, BEBKA standında da üniversiteler, teknoloji transfer ofisleri ve diğer kurumların Ar-Ge projeleri ziyaretçilerin dikkatine sunuldu.