BEBKA DESTEĞİYLE HAYATA GEÇİRİLEN 2 PROJE 2014 VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLÜ ALDI

BEBKA DESTEĞİYLE HAYATA GEÇİRİLEN 2 PROJE 2014 VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLÜ ALDI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 2011 yılı Mali Destek Programları kapsamında desteklenen APİS Enerji Verimliliği Projesi, “2014 Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında üçüncü olurken Bilecik’in Söğüt ilçesinde faaliyet gösteren Dikmen Tarım Ürünleri Ltd. Şti teşvik ödülü aldı.

APİS Projesi’nin ödülünü, çok sayıda davetlinin katılımıyla Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törende Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gençel, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın elinden aldı.

Yıldırım İlçesi okullarında enerjinin verimli kullanılmasını sağlayarak tasarruf sağlamak, tasarruf bilincini oluşturmak üzere farkındalık yaratmak üzere; Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yıldırım İlçe Kaymakamlığı, BEBKA, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ENVERDER, BTÜ, Teknik Eğitim Vakfı Bursa İl Başkanlığı’nın destekleriyle yürütülen APİS Projesi; İETT, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu’nun ardından kamu kuruluşları kategorisinde üçüncü oldu.

Ödül töreninin ardından açıklamalarda bulunan Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gençel, “Yıldırım İlçesinde kompanzasyon sistemi kurulu olmayan okulların kompanzasyon sistemlerini kurduk. Yıldırım İlçesindeki öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlara yönelik eğitimler vererek enerji tasarrufu için farkındalık oluşturmayı hedefleyen bu projemiz ile Türkiye çapında önemli kurumların ve şirketlerin projeleriyle yarıştığı ‘2014 Verimlilik Proje Ödülleri’nde Türkiye üçüncüsü olmak bizim için gurur verici bir durum” dedi.

APİS Projesi’nin en önemli destekçisinin BEBKA olduğunu kaydeden Sebahattin Gençel, “BEBKA projemizin en büyük destekçisiydi. BEBKA bize bu desteği sağlamamış olsaydı biz bunların hiçbirini gerçekleştirme imkânına sahip değildik. Bu destekle sağladığımız başarı bizleri daha da heyecanlandırdı. Biz, bu çalışma azmini kaybetmeden yeni projelere imza atmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Bir Ödül de Dikmen Tarım’a

Bilecik’in Söğüt ilçesinde faaliyet gösteren Dikmen Tarım, BEBKA destekli “Anadolu Popülasyonundaki Domates ve Patlıcan Çeşitlerinde Haploid Kültür ile Islah Materyali Üretimi Projesi” ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında “Büyük Ölçekli İşletme Ar-Ge ve Ürün İyileştirme Kategorisi”nde “Teşvik Ödülü” aldı.

Dikmen Tarım Genel Müdür Yardımcısı Serdar Dikmen, ödülünü 2 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da Verimlilik Haftası etkinlikleri kapsamında ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen törende Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan aldı.

Dikmen Tarım Genel Müdür Yardımcısı Serdar Dikmen, ödül kazandıkları için mutlu olduklarını belirterek ödül kazandıkları projeyi anlattı:

“Projede patlıcan ve domateste anter kültürü çalışıldı. Yetiştirilen donör bitkilerden çiçek tomurcuklarından anterlerin izole edilerek ön uygulamalardan geçilmesiyle inkubasyonu alınması, oluşan bitkiciklerin büyütülmesi, dış ortama alıştırılmaları, ploidy seviyelerin belirlenerek kromozomların katlanması ve kimliklendirmeyle sonuçlandı. Patlıcanda başarılı olduk. Domateste ise belli bir seviyeye gelindi. Ulaşılan bu sonuç dünyadaki akademik çalışmalarla paraleldir. Sonuç olarak yıllar sürecek olan saf hatlar elde edilmesi bir yılda gerçekleşmiş oldu. Bunlardan yapılacak melezler önümüzdeki yıllarda yeni çeşitlerle beraber yerli üretimimiz olarak piyasada olacaktır. Piyasadaki önemli ticari varveteler ithal gelmektedir. Çalışmamız sonucunda bu yabancı firmalarla rekabet edebilen, ülkemizde ve yurtdışında hat ve melez çeşitler satabilen bir firma olabileceğiz.”

150 başvuru yapıldı

İşletmeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını artırmayı, uygulanmış projelerin sağladığı yararların tanıtılmasını ve verimliliği artırma konusunda yürütülen projeleri kamuoyuna duyurmayı amaçlayan Verimlilik Proje Ödülleri, ülkemiz genelindeki büyük, orta, küçük ve mikro olmak üzere her ölçekteki işletmelerimize ve kamu kurumlarına yönelik olarak düzenlenmektedir.

Dört ayrı kategoride 150 başvurunun yapıldığı 2014 Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında toplam 22 işletme ve 4 kamu kuruluşu ödüle layık görüldü.