BEBKA DESTEKLİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ MERKEZİ AÇILDI

BEBKA DESTEKLİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ MERKEZİ AÇILDI

Bursalı sanayicilerimizin enerji maliyetlerini düşürüp, verimlilik artışı sağlayarak küresel rekabette daha avantajlı konuma gelmelerine katkı verecek BEBKA destekli Enerji Verimliliği Merkezi açıldı.

Açılış töreninde konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, enerji sektörünün Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin her 100 dolarlık ithalatının 22 dolarını enerji sektörü için harcadığını belirten Başkan Burkay, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’nın enerji alanında 2023 stratejilerini belirlediklerini kaydetti. İbrahim Burkay, “Yeşil Bursa ile sanayi kenti Bursa’yı birlikte geleceğe taşımak adına Yeşil Büyüme Projemizi ortaya koyduk” dedi. Başkan Burkay, DOSAB’da 1 milyon 250 bin TL’lik bütçeyle hayata geçirdikleri Enerji Verimliliği Merkezi ile tüm Güney Marmara Havzası’na hizmet vereceklerini kaydetti.

BÜTÇESİ 1 MİLYON 250 BİN TL

Yeşil Büyüme Projesi kapsamında BTSO Enerji Konseyi’ni oluşturduklarını anlatan İbrahim Burkay, “Enerji Konseyi’mizin çalışmaları doğrultusunda BEBKA destekleriyle toplam 1 milyon 250 bin TL bütçeli BTSO Enerji Verimliliği Merkezi’ni hayata geçirdiklerini söyledi. Başkan Burkay, şunları kaydetti: “Burada yürüteceğimiz uygulamalı eğitimlerle işletmelerimizin enerji verimliliği alanında ihtiyaç duydukları profesyonellerin yetişmesini sağlayacağız. Yakın zamanda Marmara Bölgesi’ne yönelik akredite laboratuvar hizmeti de sunacağımız merkezimiz aracılığıyla sanayi kuruluşlarına ve binalara enerji yöneticisi de yetiştireceğiz.”

“SANAYİCİMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin mevcut enerjisini verimli kullanmak zorunda olduğunu belirten Karaloğlu, yerel kaynakların da sonuna kadar kullanılması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda ciddi bir mesafe katettiğini dile getiren Karaloğlu, enerjiyi verimli kullanmanın da önemine değindi. Vali Karaloğlu, “BTSO tarafından hayata geçirilen bu merkezimizde yetişecek olan teknik personel, sanayiye büyük fayda sağlayacak. Sanayicilerimizin en büyük girdisi enerjidir. Bu merkez, bu anlamda maliyetleri düşürecek ve firmalarımızın rekabet gücünü de artıracaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Remzi Topuk ile protokol üyeleri BTSO Enerji Verimliliği Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi, tesisteki üniteleri yakından inceledi.