BEBKA DÜNYA YATIRIM TANITIM AJANSLARI BİRLİĞİNE (WAIPA) ÜYE OLDU

BEBKA DÜNYA YATIRIM TANITIM AJANSLARI BİRLİĞİNE (WAIPA) ÜYE OLDU

Bursa- Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 162 farklı ülkeden 244 ulusal ve yerel yatırım-tanıtım ajansı üyesine sahip olan Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği’ne (WAIPA) üye oldu.

1995 yılından beri faaliyette olan WAIPA Dünyada Yatırım Tanıtım Ajansları için sunduğu işbirliği fırsatlarının yanı sıra, ajansların kapasite geliştirme ve yatırım tanıtımı alanında iyi örnekleri birbirlerine aktarabilecekleri bir platform görevi de görmektedir.

WAIPA’nın 5 önemli misyonu; yatırım promosyon ajansları arasında koordinasyon ve işbirliğini geliştirmek, etkin bilgi paylaşımı, uluslararası doğrudan yatırımlar konusunda tecrübe paylaşımı, yatırım promosyon ajanslarının bulundukları ülkelerde yatırım ortamının iyileştirilmesine sağladıkları katkının artırılması için destek ve son olarak teknik desteğe erişimin kolaylaştırılması ve ihtiyaç duyan ülkelerdeki ajanslara eğitim programları düzenlenmesi olarak sıralanmaktadır.

Ocak 2014 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town şehrinde yapılan WAIPA Yönetim Kurulu toplantısında Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) oybirliği ile WAIPA Başkanı olarak seçilmiştir. 14 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Genel Kurul Toplantısında ise WAIPA Merkezi’nin Cenevre’den İstanbul’a taşınması oybirliği ile kabul edildi.

Yatırım Destek Ofisleri vasıtasıyla yerli ve yabancı yatırımcılara karşılaştıkları her türlü sorunla ilgili danışmanlık hizmeti sunan BEBKA; WAIPA üyeliği ile birlikte Bursa, Eskişehir ve Bilecik’e doğrudan yabancı yatırımcı çekmek ve bölgeyi yabancı yatırımcılara tanıtmak konusunda önemli bir işbirliği ağına katılım gerçekleştirmiştir.