BEBKA, GENÇLER İÇİN SAHA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

BEBKA, GENÇLER İÇİN SAHA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

BEBKA’nın üçüncüsünü Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrenci kulüp başkanlarıyla gerçekleştirdiği Gençlik Buluşmaları İl İstişare Toplantısında istihdam odaklı projeler için atılacak adımlar ele alındı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda 2022 ve 2023 yılları için ilan edilen ‘Genç İstihdamı’ teması kapsamında TR41 Bölgesi’ndeki üniversitelerin öğrenci kulüp başkanlarıyla yaptığı istişare toplantılarını Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ile tamamladı. Öğrenci kulüpleriyle görüşmelerden sonra tabana yayılarak tüm öğrencilere ulaşmak amacında olduklarını belirten BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak, “Gençler için yapacağımız projelerde onlarla birlikte yol almak istiyoruz” dedi.

STAJ VE İSTİHDAM PROBLEMİNE ODAKLANILDI

Öğrenci kulüp başkanlarıyla yaptıkları görüşmeler sonrasında staj sorununun ön plana çıkan konular arasında yer aldığını belirten BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak, “Gençler staj konusunda zorluk yaşıyor. Öğrenci ile sanayi arasında yaşanan kopukluğu gidererek öncelikle staj problemini, sonrasında da gençlerin istihdam sorununu çözmek istiyoruz. Sanayicilerin ihtiyaçlarıyla gençlerin taleplerini ortak bir noktada buluşturabilirsek bu sorunu çözmek adına önemli bir adım atmış oluruz” diyerek, gençlerin talepleri doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

PROJELERE CAN SUYU BEBKA’DAN

‘Genç İstihdamı’ teması kapsamında bölgede birçok faaliyet sürdürdüklerini belirten Durak, “Bilecik, bölgemizin nüfus olarak en küçük ama sanayi yönünden zengin bir ili. Gençlerimiz bunu fırsata çevirmeli. Burada BEBKA desteğiyle gençlerimizin geliştireceği projeler, uzun bir yolculuk için ilk adımlar olabilir. BEBKA, gençlerden sürdürülebilir ve istihdama katkı sağlayacak projeler bekliyor. Can suyu bizden, projeleri geliştirmek gençlerden. Biz öğrenci-sanayici buluşması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bölgedeki öğrenci kulüp başkanları il istişare toplantıları Bilecik toplantısı ile sona ererken bundan sonraki süreçte her üniversitede geniş katılımlı toplantıların yapılacağı ifade edildi. İstişare toplantısı gençlerden gelen soruların cevaplanması ile sona erdi.