BEBKA İLE ESKİŞEHİRLİ ÖĞRENCİLER EĞİTİME BAŞLADI

BEBKA İLE ESKİŞEHİRLİ ÖĞRENCİLER EĞİTİME BAŞLADI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Gülay Kanatlı Ortaokulunda düzenlenen,  “Geleceğim Mesleğim” konulu eğitim programına öğrenciler yoğun katılım gösterdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 'Geleceğim Mesleğim' teması kapsamında Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen “Girişimci Adımlar Yetkin Eller – GAYE” programında Eskişehirli öğrenciler “Etkili Sunum Teknikleri” eğitimine başladı.

Öğrencilerle Gülay Kanatlı Ortaokulu’nda bir araya gelerek eğitim veren Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın, “Derste yaklaşık 30 öğrencimiz vardı. Daha çok etkili sunuş nasıl hazırlanır bunun üzerine odaklandık. Öğrencilerin oluşturacakları fikirler ve bu fikirleri nasıl sunulabileceği üzerine, nasıl etkili bir şekilde karşı hedef kitleye aktarılabileceği üzerine durduk. Bu konuda elimizden geldiğince uygulamalı çalışmalar yapmaya çalıştık. Dersler yaklaşık 4 saat civarında sürüyor. Bol bol uygulamalar yaptırmaya çalışıyoruz. Bunun sonrasında tekrar atölye çalışmalarımız olacak. Sonrasında çocuklarımız kendileri tekrardan çalışıyor olacaklar. Böylece fikirler geliştirip, eğitimlerin sonunda da bu geliştirdikleri fikirleri etkili bir sunum haline getirip bir jüri önünde sunacaklar. Çocuklarımızın büyük düşünmesi gerekiyor, bunu bir görev gibi görmemeleri, olabildiğince hayal güçlerini işe koşup kimsenin düşünmediğini ya da düşünemediğini düşünmeye odaklanmalı, günlük sorunlarımıza çözümler bulmaları, çözümler önermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Güliz Ünal, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Geleceğim Mesleğim” temasıyla başlattığı çalışmalar kapsamında biz de BEBKA olarak bir dizi faaliyet gerçekleştiriyoruz. Eskişehir Yatırım Destek Ofisi olarak Eskişehir’de 2019 yılı içerisinde sanayici mezun buluşmaları, usta-çırak buluşmalarımızı gerçekleştirdik. Burada öğrencilerimizi sanayicilerimizle bir araya getirdik. Okul yöneticilerimizi de aynı şekilde sanayicilerimizle bir araya getirdik. 2020 yılı içerisinde başlattığımız etkinliğimiz ise Etkili Sunuş Teknikleri eğitimi, burada Mesleki ve Teknik Lisesinden öğrencilerimizi bir grup halinde bir araya aldık ve bunlara ileri sunuş teknikleri eğitimi veriyoruz. Buradaki amacımız ise öğrencilerimizi toplum içerisinde ya da kendilerini ifade ederken doğru bir şekilde ifade edebilmeleri ve sunum tekniklerini geliştirebilmeleri içindir” dedi.