BEBKA, ÜNİVERSİTE İHTİYAÇ ANALİZİ ODAK GRUP TOPLANTILARI DÜZENLEDİ…

BEBKA, ÜNİVERSİTE İHTİYAÇ ANALİZİ ODAK GRUP TOPLANTILARI DÜZENLEDİ…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Üniversite İhtiyaç Analizi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz ve Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i ziyaret eden BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve BEBKA yetkilileri, düzenlenen Bursa İli Yüksek Öğrenim Stratejisi: Üniversite İhtiyaç Analizi Projesi İstişare Toplantısı’nda mülki idare amirleri, yerel yönetim temsilcileri ve STK yönetimleriyle buluştu.

İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Belediyelerin üst düzey yöneticileri, STK Başkanları ile temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Bursa’daki yükseköğretim kurumları hakkında değerlendirmeler yapılırken, Bursa’ya yeni üniversite açılması halinde hangi taleplere cevap vermesi gerektiği ele alındı.

Toplantıda konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, yeni bir üniversitenin Bursa için önemli ihtiyaç olduğunu vurguladı. Gerim, “Bursa için sanayi, tarih, turizm, tarım şehri gibi birçok tanım kullanabiliyoruz ama ne yazık ki üniversite konusunda aynı durum geçerli değil. İlim olmayan bir yerde gelişmeyi beklemek çok mümkün olmuyor. Bu önemli ihtiyaca yönelik çözümler bulmak için profesyonel bir danışmanlık firmasıyla çalışıyoruz. Bu doğrultuda Sayın Valimize, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Rektörlerimize ziyaretler gerçekleştirdik ve durum değerlendirmelerinde bulunduk. Bu toplantıda nasıl bir üniversiteye ihtiyacımız var, şehrin taleplerine nasıl cevap verebiliriz, iyi akademisyenleri ve öğrencileri nasıl Bursa’ya çekebiliriz gibi sorulara cevap arayacağız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından toplantı İstatistik Uzmanı Süzülay Hazar’ın moderatörlüğünde devam etti ve toplantıya katılan İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Belediyelerin üst düzey yöneticileri, STK Başkanları ve temsilcileri önerilerini sundular.