BEBKA, YEŞİL VERİMLİLİĞİ ANLATTI

BEBKA, YEŞİL VERİMLİLİĞİ ANLATTI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) iş birliğinde yürütülen Yeşil Verimlilik Programı için seminer gerçekleştirdi. Programın özellikle ihracatçı firmalara pazarlarda büyük avantajlar sunduğu kaydedildi.

BEBKA ile TÜBİTAK MAM iş birliğinde yürütülen Yeşil Verimlilik Programı tanıtım semineri çevrim içi ortamda düzenlendi. Programa, Bursa, Eskişehir ve Bilecik’e faaliyet gösteren, KOBİ niteliği taşıyan, verimliliği ve çevresel performansını artırmak isteyen endüstriyel işletmelerin başvurabileceği kaydedildi.

‘DÖNÜŞÜME AYAK UYDURMALIYIZ’

Etkinliğin moderatörlüğünü yapan BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş, “Avrupa’ya ihracat yapan firmaların yeşil ve dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi için çalışmalarını tamamlaması, ihracatlarının sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor. Biz de BEBKA bölgesi olarak 14 milyar dolar ihracat hacmi ve 156 adet Ar-Ge merkezi ile oldukça gelişmiş olan bölgemizin ihracat pazarını sürdürmesini arzu ederek çalışmalarımızı yereldeki ihtiyaçlara göre belirledik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından 2020-2021 yılları için ‘Kaynak Verimliliği’ teması olarak belirlenmişti. Bu kapsamda bizler de BEBKA olarak enerji verimliliği ve yeşil verimlilik konularında çalışmalar yürüteceğiz.

‘PAZARLARDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DEMEK’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Gül Taşkıran Battal da yeşil verimlilik metodolojisini geliştiren ve ülkemizin üye olduğu Asya Verimlilik Teşkilatı’nın çalışmalarına dikkat çekerek “Teşkilatın odak alanları, yeşil verimlilik, iş mükemmelliği, enerji verimliliği ve üretim mükemmelliği üzerine şekilleniyor. Gündemimizde olan yeşil verimlilik konusunda teşkilatın internet sitesinde bulunan yayınlardan ve eğitim programlarından faydalanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Yeşil verimliliğin çevreye daha az negatif etkide bulunarak ve kaliteden ödün vermeden üretim yapılması anlamına geldiğini söyleyen TÜBİTAK MAM Uzman Araştırmacısı Dr. Emrah Şık da “Çevre, üretim ve kalite olmak üzere üç ana kriteri bulunan yeşil verimlilik, üretkenliğin iyileştirilmesi, çevrenin korunması ve kalitenin artırılmasına odaklanır. Günümüzde pazarlar, yeşil ve çevre dostu özellikler içeren ürün ve hizmetlere karşı daha fazla duyarlı hâle gelirken, fırsatı değerlendiren şirketler kârlılıklarını artırıp aynı zamanda daha sürdürülebilir olmaktadır” diye konuştu. 

‘REKABETÇİ ORTAMA YARDIMCI OLACAK’

Yeşil verimliliğin kurumsal iyileştirme, verimlilik artırma, çevre koruma ve kalite geliştirme gibi birçok faydası olduğunu vurgulayan BEBKA Planlama Uzmanı Nalan Tepe Şençayır ise “Yeşil Verimliliğin sürekli iyileştirme doğası bir şirketin pazarda daha rekabetçi olmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı kolaylaştıracaktır. Programın değerlendirme kriterleri arasında işletmenin yıllık enerji ve su tüketimi, firma büyüklüğü ve sektörü, uygulamanın diğer firmalara örnek olabilirliği ve firmanın yeşil verimlilik konusunda çalışma isteği bulunuyor. Yeşil Verimlilik Programı kapsamında 30 kişiye ücretsiz uygulamalı eğitim verilecek ve 1 işletmeye ücretsiz yeşil verimlilik etüdü yapılacak. Başvurular Ajansın internet sitesi www.bebka.org.tr üzerinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar alınacak.” dedi. Programda katılımcılara yeşil verimliliğin algısının ölçülmesi ve programa potansiyel başvuruların belirlenmesi için mini-anket uygulandı.

Seminer kaydını izlemek için tıklayınız.

Programa başvuru yapmak için tıklayınız.