BEBKA YETKİLİLERİ ATALAR GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

BEBKA YETKİLİLERİ ATALAR GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Macaristan’ın Bugac kentinde 11-13 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleşen Macaristan Atalar Günü etkinliğine BEBKA Genel Sekreteri İsmail GERİM, BEBKA Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz SERTLER ve BEBKA Bilecik YDO Koordinatörü Fatih AYDIN katılım sağladı. Gezi kapsamında çeşitli kurumlarla görüşmeler yapan BEBKA Heyeti Bilecik turizmi açısından önemli kazanımlar elde etti.

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yaptığı açıklamaya göre; Macaristan Budapeşte Büyükelçiliğinde Müsteşar Ümit Ökten ile yapılan görüşmede Macaristan’ın ekonomik durumu, öne çıkan sektörler, Macaristan’da düzenlenen Kurultay ve Atalar Günü Etkinlikleri konuşuldu. Macaristan’da düzenlenen fuarlarla ilgili görüşmeler yapılarak Elçilikten bu konuda bilgiler alındı.

Büyükelçilikte yapılan görüşmenin ardından Macaristan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Koordinatörlüğü’nde TİKA Koordinatörü Süleyman Kızıltoprak ile görüşen BEBKA Heyeti, Atalar Günü Etkinliği ve Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesine örnek olabilecek Macaristan turizmi konusunda detaylı bilgiler aldı.  Macaristan’ın turist çekme konusunda çok başarılı işlere imza attığı ve bu kapsamda ülkede sıklıkla ve çeşitli alanlarda düzenlenen festivallere dünyanın her yerinden önemli sayıda turist geldiğinin vurgulandığı toplantıda Bilecik’te yapılması düşünülen TEMAPARK projesi ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Ziyaret kapsamında BEBKA yetkilileri ayrıca Ekonomi Bakanlığı Budapeşte Ticaret Müşaviri Faruk Cömert ile görüşme sağlayarak Macaristan’da bulunan sektörler ve iş ortamını değerlendirdi. Bu bağlamda bölgemizin yatırım alanları anlatıldı ve yatırım ortamını tanıtıcı broşürler bırakıldı.  Ayrıca katılımın değerlendirilmesi amacıyla bölge illerini ilgilendiren fuarların (inşaat, turizm) listeleri alındı.

Son olarak Türk-Macar İşadamları Derneği üyelerinden oluşan bir heyet ile Macaristan’ın ekonomisi ve bölgemizle yapılabilecek potansiyel işbirlikleri görüşüldü. Turizm, tekstil, inşaat ve hizmet sektörü gibi farklı alanlarda çalışan işadamlarına Bursa, Eskişehir ve Bilecik bölgesinden tedarik edebilecekleri ürünler anlatıldı. Ayrıca kurumsal firmalarla kendilerinin görüştürülebilecekleri konusunda bilgi verildi. Ayrıca bölgeye yatırım yapmak isteyen potansiyel yatırımcılar için yardımcı olunabileceği bilgisi verildi.

BEBKA Heyeti, Budapeşte’de yapılan temasların ardından Macar Turan Vakfı ve TİKA işbirliği ile organize edilen Atalar Günü etkinliğine katılım sağladı. Bilecik’in Söğüt ilçesinde her yıl gerçekleşen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri ile tarihi dokunun ve yöresel ve el işi hediyelik eşyaların ön plana çıkarıldığı Atalar Günü Etkinliğinin benzerlik göstermesi ayrıca BEBKA tarafından yapılan TEMAPARK çalışmaları için fikir vermesi amacıyla etkinlikte detaylı incelemeler gerçekleştirildi.

Macaristan Atalar Günü etkinliği nedir?

Macar Turan Vakfı ve TİKA işbirliğinde dünyanın en büyük gelenek festivallerinden biri, Macaristan’da düzenlenmektedir. Tek sayıyla biten yıllarda Atalar Günü, çift sayıyla biten yıllarda ise Turan Kurultayı yapılmaktadır. Organizasyon, Hun-Türk bilincine sahip olan bütün halkları tüm benliğiyle birleştirmeyi hedeflemektedir. Etkinliklerin ana amacı; eski Macar ve Hun Türk kavimlerinin kaynaşmasıdır. Bu kavimlerin binlerce yıllık geleneksel efsaneleri, mitolojisi ve kendi milli şuuruna uyan gerçek tarihlerini şölen havasında yaşamak ve yaşatmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Etkinlikte göçebe kavimlerin gelenekleri, yaşam şartları, sporları, eğlenceleri ve savaş oyunları canlandırılmaktadır. Aynı zamanda atlı gösteriler, yöresel ezgiler barındıran toplu ve bireysel konserler ve okçuluk gösterileri gerçekleştirilmektedir.