BEBKA YÖRESEL ÜRÜNLER (YÖREX) FUARI’NDA

BEBKA YÖRESEL ÜRÜNLER (YÖREX) FUARI’NDA

Türkiye’nin ilk ve tek yöresel ürünler fuarı olan ve bu yıl 22-26 Ekim tarihlerinde 62 ilden ve KKTC’den 320 katılımcının 113 stantta temsil edildiği YÖREX Fuarı, ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Bu yıl 5.’si düzenlenen ve 2010 yılından beri Türkiye’nin çeşitli yörelerinden yöresel tatları ve markaları buluşturan YÖREX(5. Yöresel Ürünler Fuarı), yöresel ürün üreticileri ve yetiştiricilerinin; bağımsız veya bölgesel ticarete öncülük eden oda, borsa, kalkınma ajansı ve belediyeler gibi kuruluşların çatısı altında katıldığı bir organizasyon olarak, kapılarını ziyaretçilerine açtı.

22-26 Ekim 2014 tarihleri arasında Antalya EXPO Center Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, yöresel ürünlerimizin varlığını koruyup geliştirmeyi ve bu eşsiz ve kendine has lezzetleri gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor. Fuar açılışı Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve TOBB Başkanı Sayın Rıfat HİSARCIKLIOĞLU tarafından yapılmıştır.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ve BEBKA(Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) işbirliğiyle, Bilecik olarak ilk kez katıldığımız yöresel ürünler fuarında, Bilecik’in birçok firması ve kurumu ilimize ait yöresel ürünlerin tanıtımının yapılması, markalaşmasına katkıda bulunulması ve ulusal pazarlara açılarak ticari hayatın canlandırılması adına geniş bir katılımla fuarda yerini aldı.

Fuarda standımızı Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve TOBB Başkanı Sayın Rıfat HİSARCIKLIOĞLU ziyaret etmişlerdir. Bilecik’ten ise fuara Bilecik Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Fevzi UZUN, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Buğra LEVENT ve Bozüyük Belediye Başkanı Sayın Fatih BAKICI katılmışlardır. Ayrıca birçok ziyaretçi standımızı ziyaret ederek Bilecik’in eşsiz lezzetlerini tatmışlardır.

Bilecik standında Pazaryeri Kınık Köyü Çömlekçilik sanatının örnekleri ve Bilecik Bezi ve dokuma ürünleri canlı performansla sunulmuştur. Aynı zamanda Bilecik’e has lezzetler olan Osmaneli ayva ve nar lokumları, Osmaneli salçası ve el yapımı meyve sabunları, Bozüyük’e has lezzetler olan mercimekli el mantısı, kabak tatlısı, kamber biberi, balkabağı tatlısı, pancar pekmezi, meşhur Pazaryeri bozası ve helvası, Çukurören Biberi, meşhur kestane Kabağı ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı geleneksel lezzet Osmanlı şerbeti tanıtımı yapıldı ve misafirlere ikram edildi.