BEBKA’DAN GENÇLERE “GELECEĞİM MESLEĞİM” TEMASINDA EĞİTİM PROGRAMI

BEBKA’DAN GENÇLERE “GELECEĞİM MESLEĞİM” TEMASINDA EĞİTİM PROGRAMI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın “Girişimci Adımlar Yetkin Eller – GAYE” programı kapsamında Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen, “Etkili Sunum Teknikleri” konulu eğitimine öğrenciler yoğun katılım gösterdi.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 'Geleceğim Mesleğim' teması kapsamında Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen “Girişimci Adımlar Yetkin Eller – GAYE” programında öğrencilere “Etkili Sunum Teknikleri” eğitimine başlandı.

BEBKA Bilecik Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Banuçiçek Güngördü, “Mesleki eğitimin geliştirilmesi teması kalkınma ajanslarının 2019 yılı temasıydı. Biz bu konuda bölgemizde çeşitli faaliyetler düzenledik. Bu da bu faaliyetlerin bir ayağını oluşturuyor. Etkili sunum teknikleri eğitimi verilmesi aslında bu faaliyetlerden biriydi ama biz biraz daha farklı bir formata getirmek istedik. Öncelikle bir eğitimin verilmesi ardından çocuklar yarışarak, aslında birebir tecrübe de edinerek bu eğitimi uygulamalı halde deneyimlemiş olacaklar. Amacımız program sonunda öne çıkan en başarılı beş öğrencimize de ödüller vermek, onları da bu anlamda motive etmek. Programın ilk beş finalistine 1.500, 1.000, 500 ve 250’şer TL olmak üzere para ödülleri verilecek. Yaklaşık bir aylık uygulama süreci var, bugün ilk eğitimlerimizle başlıyoruz. Sonunda da bir final programıyla yarışmayı sonlandıracağız. Bilecik’teki 6 ilçemizden 15 okuldan öğrencimiz var, toplamda 52 öğrenci bu eğitime katılmış olacak” diye konuştu.

Bursa Teknik Üniversitesi’nden Doçent Dr. Nadir Yıldırım, “Geleceğim Mesleğim teması adı altında başlatmış olduğumuz bu program, meslek lisesindeki öğrenci arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi, gençlerimizi ileriye nasıl daha iyi hazırlayabiliriz? Onlara nasıl bir farklılaşma stratejisi entegre edebiliriz? Onların yetkinliklerini, bilgilerini nasıl daha iyi ortaya çıkartabiliriz? Bunun çalışmasını yapacağız. Bu kapsamda da kendilerine BEBKA’nın desteği ile ilgili eğitimleri vereceğiz. Etkili sunum eğitimleri, ileri sunum eğitimleri ve demoday eğitimleri kapsayacak profesyonel bir eğitim almış olacaklar. Meslek liseli öğrencileri diğer öğrencilerden benim nezdimde çok daha farklı, çok üretken, çok yetkinler. Onlardan beklentilerimiz çok yüksek, bunu boşa çıkartmasınlar isterim” dedi.

Eğitime katılan öğrencilerden Elanur Server ise, “Söğüt Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden geliyorum. Bu eğitime ilk defa katılıyorum, bana birçok şey katacağını düşünüyorum. Gerçekten faydalı olduğunu anladım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.