BEBKA’DAN GENÇLERE İSTİHDAM DESTEĞİ

BEBKA’DAN GENÇLERE İSTİHDAM DESTEĞİ

Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri M. Zeki Durak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Koordinasyonunda hazırlanan 2019 SOGEP proje kapsamında, BEBKA desteğiyle Nisan ayında açılacak olan ‘Yıldırım İstihdam Kompleksi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Yıldırım İlçesi’nde bölge ihtiyaçlarını karşılayacak uygun alanlarda nitelikli gençlerin işsizlik kaygılarını giderecek olan proje hakkında bilgi veren BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, eğitim verecek 80 kadının da istihdam edileceğini ifade etti. Proje kapsamında nitelikli ve üretken kişilerin istihdama katkı sağlayacağını belirten M. Zeki Durak, “Yıldırım İstihdam Kompleksi, kentin vizyonuna değer katacak” dedi.

‘GENÇLERİN İSTİHDAMI KOLAYLAŞACAK’

Toplumun dezavantajlı kesimlerinin istihdama katılımının kolaylaştırılması amacıyla gerçekleştirilen projede, bölgedeki iş ihtiyacını karşılayacak ve üretken beşeri sermayenin geliştirileceğini kaydeden Durak, “Yıldırım İstihdam Kompleksi’i iş arayanların işverenler ile buluşturulacağı bir merkez haline gelecek. Merkez açıldığı günden bu yana Yıldırım, Gürsu ve Kestel ilçelerinden binlerce başvuru aldı. Gençlerin yanı sıra komplekste otomotiv yan sanayisinde, makine sektöründe, endüstriyel dikim makinesi operatörlüğünde ve engelli bireylere engelli koçluğunda eğitim verecek personellerin de istihdamı sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

‘GENÇLERE UMUT KAPISI OLACAK’

 Kentteki hedef gruplardan kendi işini kurabileceklere de destek olunmasını amaçladıklarının altını çizen Durak, “Biz ajans olarak projeye 2 milyon TL’lik tutarla destek vererek gençlerin yanında olmak istedik. 657 bin kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık ilçelerinin başında gelen Yıldırım’da ve bölge ilçelerinde genç işsizlerin geleceğini önemsiyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda BEBKA’nın verdiği bu destek ile oluşturulan eğitim sınıfı ile merkez, sadece işe yönlendirme değil, iş eğitimi vererek gençleri meslek sahibi de yapıyor. Millet Mahallesi’nde 3 dönüm arazide yer alan Yıldırım İstihdam Kompleksi, gençlere umut kapısı olacak” şeklinde konuştu.