BEBKA’DAN KIRSAL KALKINMAYA YENİLİKÇİ DESTEK


Notice: Undefined offset: 1 in /home/bebkaorg/domains/bebka.org.tr/public_html/wp-content/themes/bridge/templates/blog_single-loop.php on line 157

Notice: Undefined offset: 0 in /home/bebkaorg/domains/bebka.org.tr/public_html/wp-content/themes/bridge/templates/blog_single-loop.php on line 159

BEBKA’DAN KIRSAL KALKINMAYA YENİLİKÇİ DESTEK

BEBKA, desteklediği proje ile kırsal alanda kadın girişimcilerin katma değerli üretim gerçekleştirmesini sağlarken, bölgede kadın istihdamını da artıracak.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenecek proje ile Kestel Belediye Başkanlığı, Bursa’da kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla kurulan Aksu Köyü Kadınları Derneği ortaklığında Tarımda Yenilikçi Çözümler Projesi’ni hayata geçirdi. Projenin Kestel’deki kırsal mahallelerde üretim ve pazarlama konusunda motivasyon oluşturacağını söyleyen BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Üretime yönelik çözümler ile kadın girişimcilerimizin tarımsal üretim kapasitelerini geliştirerek bölgemizde kırsal kalkınmayı sağlayacağız” dedi.

DİJİTAL PAZARLAMA EĞİTİMİ ALACAKLAR

Kırsal alanda yaşayan girişimci kadınların geleneksel yöntemler ile ürettikleri tarımsal kaynaklı gıda ürünlerinin proje sayesinde artırılacağını kaydeden BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Projemiz kapsamında Bursa ilimizde kırsal kalkınmada önemli bir görev üstlenen Aksu Köyü Kadınları Derneği’nin ürettikleri ürünlerin çeşitlenmesini amaçlıyoruz. Bu doğrultuda alınacak olan makine ve ekipmanlar ile kadınlar, Aksu Köyü Kadınları Derneği’nin işleteceği üretim tesisinde çevre köylerin de yöresel ürünlerini işleyerek eskisinden daha fazla üretim yapacak ve gelirlerini artıracak. Satış ağını genişletmek için dijital pazarlama eğitimi alacak olan kadınlar, günümüz teknolojilerine uyum sağlayarak ürünlerinin online platformlarda satılması için teşvik edilecek. İlçedeki kırsal mahallelerin kooperatifleşmesinin önünü açacak olan proje, Kestel Belediyesi’nin kuracağı yöresel ürün pazarı ile köylülerin kendi ürünlerini markalaştırması ve doğrudan satmaları yolunda kilometre taşı oluşturacak” ifadelerini kullandı.

‘KALKINMAYA İVME KAZANDIRACAK’

Kadın istihdamını teşvik eden projelerin sadece bölgeye değil ülke ekonomisine de olumlu yansıyacağını belirten Durak, “Kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılım oranını artırmaya yönelik projeleri hayata geçirmek, öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Kadınların işgücü potansiyellerinin güçlendirilmesi ve emeklerinin desteklenmesi noktasında gerçekleştirdiğimiz projemiz, bölgemizin sosyoekonomik koşullarının iyileştirilip canlandırılmasını sağlayacak. Kırsal alanda yaşayan ve üreten kadınları farkındalıkları açısından bilinçlendirmek ve eğitim süreçleriyle işgücü piyasasında nitelikli hâle getirmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda iş hayatında iletişim ve liderlik becerilerini de geliştirmeyi amaçladığımız projemizde kadınların aktif rol alması bölgemizde ekonomik kalkınma çalışmalarına ivme kazandıracak” diye konuştu.

“KADINLARIN GİRİŞİMCİ YÖNLERİ ARTACAK”

Projenin ilçede bulunan diğer köylere de kooperatifleşme konusunda yol haritası oluşturacağını belirten Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır ise “Kadınlarımızın iş dünyasına kattığı değeri her zaman takdir ediyoruz. Ülkemizde bulunan çeşitli iş kollarında kadın istihdamının artırılmasına yönelik projeler, ekonomimize önemli bir güç katacak ve toplumumuza farklı değerler kazandıracaktır. Kadınların ekonomiye katılımını kolaylaştıracak olan bu proje de kadınlarımızın girişimci yönlerini artıracak ve dijital alandaki yetkinliklerini geliştirecek. Kırsal alanda kadınlarımızın sosyal etkileşimini artırırken, aile bütçelerine de katkı sağlayacak projedeki iş birliklerinden dolayı BEBKA’ya teşekkür ediyoruz.” dedi. Aksu Köyü Kadınları Dayanışma Derneği Başkanı Aysel Şenman ise “Derneğimizde geleneksel üretimimizi teknoloji ile buluşturan projeden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yöresel kültürümüzü yaşatarak geleceğe taşımaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.