BEBKA’DAN MESLEKİ EĞİTİME TAM DESTEK.

BEBKA’DAN MESLEKİ EĞİTİME TAM DESTEK.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan Eskişehir’den 3 okulun projeleri için imzalar atıldı.

BEBKA Bursa merkez ofisinde düzenlenen imza törenine BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Eskişehir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdülkerim Çömçe, okul müdürleri ve yöneticileri katıldı.

İmza töreninde konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “Eskişehir’deki milli eğitim camiasının çok değerli hocalarına, yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bizler onlarla birlikte bir proje hazırlık sürecini yaşadık ve gerçekten ciddi bir emek sarf ettiler, değerlendirme kriterlerini sağladılar ve projelerini uygulamaya başlıyorlar. Amacımız ülkemizde mesleki eğitimin iyileştirilmesi, daha iyi noktalara getirilmesi. Tabi burada ülkemizin en büyük hedefi, nitelikli insan kaynağıyla kaliteli ve yüksek teknolojili ürünler geliştirilmesi. Bu teknolojik ürünleri geliştirecek olanlarda tabii ki meslek liselerinde ağırlıklı olarak yetiştiriyorlar. Artık teknoloji değişiyor, gelişiyor ve bu gelişen teknolojiler doğrultusunda da okullarımızın da altyapılarının iyileştirilmesine ihtiyaç vardı. Ülkemizde 26 kalkınma ajansından birisi de biziz, bu konuda bizlerde kalkınma ajansları olarak inşallah mesleki eğitime bu anlamda bir katkı koyacağımızı ümit ediyorum. Bundan sonraki süreçte de daha yakın iş birliğine devam edeceğiz. Biz aynı zamanda geçtiğimiz yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank’ın da talimatlarıyla yıl boyunca tüm ajanslar meslek eğitim konusunu tema olarak seçtik ve çalışmalar yürüttük. Önümüzdeki süreçte de Eskişehir için Sanayi Odamızın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında ajansımıza sunduğu proje kapsamında Güdümlü bir proje olarak “ESO Mesleki Eğitim Merkezi” ni hayata geçireceğiz. Şu anda fizibilite hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere olan projeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da onayları sonrasında yılın ikinci yarısına kadar başlatmayı hedefliyoruz. “

Projelerinin onaylanmasının mutluluğunu dile getiren Eskişehir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdülkerim Çömçe yaptığı açıklamada öncelikle, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, BEBKA Genel Sekreteri ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Kendileri bizlere her konuda yardımcı oldular. Hayata geçirilecek projelerimiz sayesinde okullarımızın birçok eksiği giderilecek” dedi.

Düzenlenen imza töreni neticesinde, “Arttırılmış Gerçeklik Ortamında Yenilikçi Mesleki Eğitim Metotları ile Nitelikli İş Gücünün Oluşturulması” projesi ile Eskişehir Çifteler Şehit Osman Genç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 584.282 TL, “Yenil Nesil Endüstri 4.0 ile Yetişiyor Projesi”yle Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 469.203 TL, “Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanının Endüstri 4.0 ile Entegrasyonu Projesi”yle Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 738.324 TL destek almaya hak kazandı.