BEBKA’DAN MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİNE BÜYÜK DESTEK.

BEBKA’DAN MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİNE BÜYÜK DESTEK.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Geleceğim Mesleğim” mottosuyla, Kalkınma Ajansları için 2019 yılında belirlediği ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Teması’ kapsamında BEBKA tarafından, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde ‘Usta-Çırak Buluşmaları’ ve ‘Sanayici-Mezun Buluşmaları’ düzenlendi.

Söz konusu faaliyetlerde Eskişehir mesleki ve teknik lisesi müdürleri ve bunların yanı sıra Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan guruplarla sanayi firmalarına teknik geziler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda; ilk olarak mesleki ve teknik lisesi müdürlerini işletmelerle bir araya getirmek amacıyla Alp Havacılık firmasına ziyaret düzenlendi. Düzenlenen ziyarete 19 okul müdürü katıldı. Ziyarette, firma yetkilileri tarafından meslek okulu mezunlarının istihdam edilmesi için gereken kriterler anlatıldı. Okul müdürleri tarafından firma temsilcilerine; atölye imkanları, öğrenci sayıları ve kapasiteleri hakkında bilgi verildikten sonra okul müdürlerine üretim alanları gösterildi.

Müdürlerin yanı sıra mesleki ve teknik liselerden öğrenciler de sanayicilerle buluşturuldu. Usta-çırak buluşmaları gerçekleştirilerek öğrencilere tecrübe paylaşımı sağlanması hedeflenen ziyaretlere 135 öğrenci katıldı. Bu kapsamda sektörlerinde önde gelen TEI, Nova Kalıp ve Arıkan Otomotiv firmaları ziyaret edildi. Firma sunumları ve ardından fabrika gezisi yapılan teknik gezilerde öğrencilerden neler beklenildiği ve onlara ne gibi imkanlar sunulacağı, mesleki ve teknik liselerden mezun olan işgücüne duyulan ihtiyacın önemi anlatıldı.