BEBKA’DAN SOSYAL KALKINMAYA TAM DESTEK

BEBKA’DAN SOSYAL KALKINMAYA TAM DESTEK

BEBKA’DAN SOSYAL KALKINMAYA TAM DESTEK…

Yıldırım Kaymakamlığı tarafından projelendirilerek “Sosyal Kalkınmaya Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı mali destek programı” kapsamında BEBKA tarafından desteklenen “Anladınız mı Beni?” projesi tanıtım toplantısı Barış Manço Kültür Merkezinde yapıldı.

‘Anladınız mı Beni’ projesi tanıtım toplantısında yaptığı açılış konuşmasında “Ülke olarak kaybedecek, feda edecek, tek bir ferdimiz yok” ifadelerini kullanan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “Bu sebeple; her vatandaşımız bu toplumun çok değerli bir üyesi olduğunun farkında olacak. Farkında olmayanlara, bu değeri, böyle projelerle bizler hissettireceğiz. Roman çocuklarımızın zeka ya da algı gibi bir problemleri asla yok. Çocuklarımızın okula devamlarını mutlaka sağlamalıyız.

Aslında bu problem çocuklarımızın da değil, anne- babaların ilgisizliği diyebilirim. Bunun için anne- baba eğitimleri oldukça önemli. Anne- babalar çocukların eğitimine destek olursa zaten okullarımızın gereğini yerine getirdiklerini biliyorum. Ümit ediyorum bu proje neticesinde çok güzel dönüşler alacağız. Tek bir çocuğumuzu topluma kazandırdığımız zaman bu proje hedefine ulaşmış demektir. Projeye değer katan, destek veren herkese ilin Valisi olarak teşekkür ediyorum. Projeyi sonuna kadar desteklediğimi de bilmenizi istiyorum” dedi.

“Kalkınmanın, bir çok boyutu var”


Kalkınmanın bir çok boyutu olduğunu dile getiren BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise, “Bildiğiniz gibi, kalkınmanın bir çok boyutu var. Fakat sosyal ve insani boyutu resmin içerisine girmediğinde, ekonomik kalkınmanın da hem bir anlamı olmuyor, hem de mümkün olmuyor” şeklinde konuştu.

Roman çocukların hayata kazandırılması konusunun 10. Kalkınma planından itibaren hazırlanan tüm planlarda çok önemli bir yer tuttuğunu belirten Değirmenci, “BEBKA olarak, bizim çalışmalarımızda da sosyal içerme, beşeri gelişme konuları önemli bir yer tutuyor. Hem bölge planındaki hedeflerimizde, hem de mali destek programlarımızda bu konuyu oldukça önemsiyoruz. Son 4 yıldır mali destek programlarında sosyal kalkınma konusunda 2 başlıkla teklif çağrısına çıkıyoruz. Bu kapsamda 31 projeye destek verdik. Ajansımızın bu projelere verdiği destek yaklaşık 11.7 milyon TL’dir. Eş finansmanlarla beraber 16 milyon gibi bir rakam bu konuya ayrılmış oldu. Bunun da yaklaşık 9 milyonu Bursa’daki projelere verildi” dedi.

‘Anladınız mı Beni’ projesinin bir çok ilki de içerisinde barındırdığına dikkat çeken Değirmenci, “Bu proje İçinde inşaat faaliyeti olmayan en büyük bütçeli sosyal kalkınma projesidir. Dolayısıyla içerisinde çok fazla faaliyeti, iştirakçiyi ve teknik detayı barındırıyor.

Toplantı, proje kapsamında eğitim gören Roman Çocukların mini konseri ile son buldu.