BEBKA’NIN İNGİLTERE’DEKİ ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ TEKNİK PROGRAMI BAŞARIYLA TAMAMLANDI…

BEBKA’NIN İNGİLTERE’DEKİ ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ TEKNİK PROGRAMI BAŞARIYLA TAMAMLANDI…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın British Council işbirliğiyle, 20-23 Şubat 2017 tarihlerinde İngiltere’nin Birmingham kentine düzenlediği endüstriyel simbiyoz teknik gezi programı başarıyla tamamlandı.

Newton-Kâtip Çelebi Fonu desteği kapsamında desteklenen “Bursa Eskişehir Bilecik Bölgesinde Düşük Karbon Ekonomisine ve Kaynak Verimliliğine Geçiş için Endüstriyel Simbiyoz Kapasite Artırımı Projesi” çerçevesinde British Council işbirliğiyle dört günlük teknik gezi programı düzenlendi.

Bursa Vali Yardımcısı ve BEBKA Genel Sekreter Vekili Yunus Fatih Kadiroğlu’nun başkanlığında BEBKA yetkilileri ile çoğunluğu çevre mühendisi olan ilgili kamu kurumu, organize sanayi bölgeleri, üniversite ve küme temsilcilerinden oluşan Heyet, Birmingham’daki temaslarında Ulusal Endüstriyel Simbiyoz Programı (NISP) ve İngiltere’deki atık yönetim sistemleri hakkında bilgiler alarak incelemelerde bulundu. Yapılan bu incelemeler sırasında alınan bilgiye göre; dünyada en iyi uygulanan ulusal programlardan biri olan NISP kapsamında 2005-2013 yılları arasında İngiltere’de yapılan 43,4 milyon Euro yatırım yıllık 243 milyon Euro maliyet tasarrufu, 234 milyon Euro ek satış, 8,4 milyon ton karbondioksit salınımda ve 15 milyon ton su kullanımında azalma sağlanmıştır.

 

İngiltere’nin ikinci büyük kenti olan Birmingham’daki temaslarında “Atıklar, Kaynaklar ve Gelecekteki Yaşanabilir Şehirler”, “Kolaylaştırılmış Endüstriyel Simbiyoz Yoluyla Tedarik Zinciri Riskinin Yönetimi”, “Yeniden Üretim Yoluyla Ürün Ömrünü Uzatma” gibi sunumlara katılan BEBKA Heyeti, Aston Üniversitesi’nde yer alan Avrupa Biyoenerji Araştırma Enstitüsü (EBRI)’nü de ziyaret etti. Heyet, bölgede kurulmakta olan enerji odaklı eko-endüstriyel park hakkında bilgi alırken, geri dönüşüm hizmetleri sunan iki firma ziyareti de gerçekleştirdi.

Program kapsamında ziyaret edilen bir görüntüleme ve elektronik firmasında yeniden üretim (remanufacturing) uygulamalarını yerinde inceleyen heyet firmanın “sıfır atık” hedefine ulaşma yolunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. Evsel belediye atıklarından enerji elde eden bir tesisi de ziyaret eden heyet yerel yönetimlerin atık yönetim planları ve mevcut atık yönetim sistemleri hakkında da bilgiler aldı.

BEBKA Heyeti’nin İngiltere temasları hakkında açıklama yapan Bursa Vali Yardımcısı ve BEBKA Genel Sekreter Vekili Yunus Fatih Kadiroğlu, “Bu ziyaret sırasında birçok firma ve kurum ile görüşerek İngiltere Hükümeti tarafından desteklenen endüstriyel simbiyoz ağı ile birlikte İngiltere’deki atık yönetim sistemleri hakkında da bilgi alınmıştır. Endüstriyel Simbiyoz Programı’nda görevli BEBKA personeli ile birlikte bölgemizden çoğunluğu çevre mühendisi olan ilgili kamu kurumu, organize sanayi bölgeleri, üniversite ve küme temsilcileri geziye katılım sağlamıştır. Bu da endüstriyel simbiyoz uygulamaları konusunda bölgesel kapasite ve altyapının geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır” dedi.

2014 yılından beri BEBKA tarafından yürütülen Endüstriyel Simbiyoz Programı ile bağımsız işletmelerin daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak (atık, lojistik vb.) kullanımı çerçevesinde bir araya getirilmesi, endüstriyel kaynaklı çevresel problemlerin önüne geçerek ekonomik getiri de sağlanması amaçlanıyor.