BİLECİK’TE ARICILIK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

BİLECİK’TE ARICILIK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

BEBKA öncülüğünde Bilecik’te Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Bilecik Arı Yetiştiricileri Birliği iş birliğinde ‘Bilecik Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı’ düzenlendi.

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Bilecik Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı’na Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya ve BEBKA Bilecik Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Banuçiçek Güngördü ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

‘KENT, ARICILIKTA GELİŞMELİ’

Bilecik Arıcılık ve Arı Ürünleri Çalıştayı’nda konuşan Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, “Ülkemizde 8 milyon kovan var ama ilimizde bu sayı sadece 16 bin. 110 bin ton bal üretilirken bunun sadece 100 tonu Bilecik’te üretiliyor. İlimizin yüzde 60’ı ormanlık alanlar, çok zengin bir fauna ve floraya sahibiz. Bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sıradayız. Bu ülkemiz adına gurur verici bir durum. Bilecik’te bu üretime daha fazla katkı vermeli, bu konuda da ivedi şekilde gerekli adımlar atılmalı. Devletimiz kooperatif üyelerine daha fazla destek veriyor. Bugün 400 olan kooperatif üye sayımızın daha da artacağına inanıyorum. Arıcılığın gelişmesi için biz de elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Arıcılığın ilimizde gelişmesi için BEBKA destekleriyle gerçekleşen bu çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

BEBKA’DAN 30 MİLYON DESTEK

BEBKA olarak kırsal kalkınmaya çok büyük önem verdiklerini belirten BEBKA Bilecik YDO Koordinatörü Güngördü de “Ajans olarak sanayide, eğitimde, sağlıkta olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da kalkınmaya önem veriyoruz. Bir vücudun farklı uzuvları gibi tüm alanlarda, tüm bölgelerde toplu bir kalkınmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda üreticilerimizi desteklemeye çalışıyoruz. Şu ana kadar 30 milyondan fazla destekle kalkınmaya katkı sunduk. Ajans olarak verdiğimiz desteklerin sonuçlarını da takip ediyoruz. Elde edilen olumlu veriler bizleri mutlu ediyor. Çalıştayın, üreticilerimize, üretici olmayı düşünenlere, Bilecik’e ve bölgemize katkı sağlamasını umuyorum” ifadelerini kullandı.