BİLİM ŞENLİĞİ 8-9-10 MAYIS’TA BURSA’DA DÜZENLENECEK

BİLİM ŞENLİĞİ 8-9-10 MAYIS’TA BURSA’DA DÜZENLENECEK

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve BEBKA işbirliğinde, Bilim Merkezleri Araştırma Geliştirme Enstitüsü Derneği tarafından desteklenen, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğini yaptığı Bursa Bilim Şenliği, 8-9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde Merinos Parkı'nda düzenlenecektir.

 

2012 yılında 50,000 kişinin katılımı ile tamamlanan Şenliğe ilgi her geçen sene katlanarak artarken, bu yılki Bilim Şenliği de bilim severlere proje sergileri, mesleki yönlendirme, atölye stantları, bilim gösterileri ve bilimsel birçok aktiviteyi bir arada sunarak bilime ilgilerini arttırmayı amaçlamaktadır.

 

20 Kasım 2014 tarihinde, BTM toplantı salonunda gerçekleşen basın toplantısında bu sene önceki yıllardan farklı olarak Şenlik kapsamında bir de ana teması “Tasarım ve İnovasyon” olan proje yarışması düzenleneceği bildirilmiştir. Temel eğitim, orta öğretim, mesleki eğitim öğrencilerine, yükseköğretim öğrencilerine, mucitlere yönelik proje yarışmasının temel amacı ülkemize bilimi sevdirmek, bu konuda bir farkındalık yaratmak, alışkanlık kazandırmak ve analitik düşünce yapısına sahip geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlanmasıdır.

 

Hayatı kolaylaştıran tasarımlar, akıllı uygulamalar, mobil uygulamalar, inovatif endüstriyel tasarımlar, ergonomi, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve çevre, geleceğin ev aletleri, güvenlik ve emniyet tasarımı, mekanik fonksiyonellik konularından birine veya birkaçına giren projeler yarışmaya katılabileceklerdir.

 

Temel eğitim, orta öğretim, mesleki eğitim okulları, üniversite kulüpleri ve bireysel mucitler ayrı kategorilerde değerlendirilecek ve ilk üçe giren projelere para ödülleri verilecektir. Düzenlenecek bu yarışma ile 50 tane İl Milli Eğitim okulları projesi, 30 üniversite kulübü projesi, 20 Bireysel mucit ve 25 atölye çadırına ulaşılması hedeflenmektedir. Projeler sektöründe lider iş adamları, akademisyenler, kamu sektöründeki karar vericilerden oluşan jüri tarafından değerlendirilecektir.

 

Proje yarışmasının yanında, şenlik kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirilecektir. Geleceğin otomobilleri konsepti kapsamında, yenilenebilir enerji alanının en iyi uygulamalı örneklerinden olan güneş, hidrojen ve hibrit enerji ile çalışan araçlar şenlik süresince bilim severlerin yoğun ilgisini çekerek halkımızın yoğun ilgisini çekmektedir.

 

Her yıl 25’e yaklaşan atölye çadırlarında katılımcılar, baskı, gastronomi, elektronik, 3D modelleme, arkeoloji, astronomi gibi birçok alanda etkinlikler gerçekleştirmektedir. Atölye çadırlarında katılımcıların her yaptığı atölyeyi ya evine götürme ya da anında reaksiyonu görme şansı elde etmektedir.

 

Türkiye Bilim Merkezleri çadırında, merkezler yaptığı çalışmaları aktarmanın yanı sıra, deney düzenekleri ve atölye çalışmaları ile de halkımıza bilim dolu anlar yaşatmaktadır.

 

Uluslararası bir etkinlik olma özelliği taşıyan Bursa Bilim Şenliği’ne her yıl birçok yabancı ekip katılım göstermektedir. Katılım gösteren yabancı ekipler sahne gösterileri yanı sıra Sokakta Bilim etkinlikleri ile de yoğun ilgi görmektedir. Şenliği tüm şehre yayma düşüncesi içerisinde Kent Meydanı, Zafer Meydanı ve Cumhuriyet Caddesi gibi alanlarda yabancı gösteri ekipleri etkinlikler gerçekleştireceklerdir.