BİLİMİN KALBİ BURSA’DA ATTI…

BİLİMİN KALBİ BURSA’DA ATTI…

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlenen ve Türk Havayolları’nın isim sponsorluğunda Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde 4-5-6-7 Mayıs 2017 tarihlerinde ‘Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği’ gerçekleştirildi.

Bursa’da bilimi 7’den 70’e herkese sevdirmek, çocuklara eğlenerek öğrenme imkânı sağlayacak bir platform sağlamak hedefiyle 6 yıl önce 10 bin ziyaretçi hedefiyle yola çıkıp ilk yılında 50 bin ziyaretçiye ulaşan Bursa Bilim Şenliği, aradan geçen 6 yılda dünyanın en büyük bilim organizasyonlarından biri haline geldi.

THY gibi dünya markasının isim sponsorluğunda, Büyükşehir Belediyesi, BEBKA, TÜRKSAT, Bursa Teknik Üniversitesi, HAVELSAN, ROKETSAN, TAI-TUSAŞ, LİMAK Enerji, Akınsoft ve daha birçok marka kurum ve kuruluşun destek verdiği bir şenlik havasına ulaşan Bursa Bilim Şenliği, TÜYAP Fuar Alanı’nda başladı.

6. Bursa Bilim Şenliği’nin açılışı, BEBKA Genel Sekreter Vekili ve Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile birlikte çok sayıda STK temsilcisi ve öğrencilerin katıldığı törenle yapıldı.

Bursa Bilim Şenliği’nin açılışında konuşan BEBKA Genel Sekreter Vekili ve Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, her yıl büyüyen ve daha büyük katılım ile gerçekleşen Bilim Şenliği’nin açılışını yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

“BİLİM ŞENLİĞİNE YOĞUN İLGİ VAR”

Kadiroğlu şunları söyledi: “Başladığı günden beri Bilim Şenliği’ne artan talebi ve ilgiyi görmek bizlere ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yoğun ilgiye yanıt verebilmek, daha yoğun ve daha fazla çocuğumuzun bu etkinlikten faydalanmasını sağlamak için çok fazla çaba sarf edildi. TÜYAP’ta şenlik kapsamında kurulan 100 atölye çadırında 150 deney etkinliği ile 3 bin 500 öğrenci ve bilimsever buluşacak. Kapalı ve açık alanda çeşitli atölyeler, etkinlikler, deneyler, bilimsel faaliyetler ve gösteriler gerçekleştirilecek şenliğimiz dopdolu geçecek.”

“BİLİME OLAN İLGİYİ ARTIRMALIYIZ”

BEBKA olarak katma değeri yüksek ekonomiye geçiş sürecinde olan bölgede inovasyon ve tasarım konusunun güçlendirilmesine katkı sağlamayı önemsediklerini vurgulayan Kadiroğlu şöyle konuştu: “Bu dönüşümü sağlamak için erken yaştan itibaren bilimi ve araştırmayı seven toplum yetiştirmenin önemine inanıyoruz. Bilime olan ilgiyi artırmayı, çocuklarımıza bilimsel deneylerle farklı bakış açıları kazandırmayı amaçlıyoruz. Bilim Şenliği bu alamda önemli bir görev üstleniyor. Şenlik boyunca gençlerimize ve çocuklarımıza ilham olacak değerli misafirlerimiz olacak. Öğrencilerimiz; Çin, Fransa, Hollanda, Moldova, İngiltere, Kanada, İtalya ve Polonya gibi 6 farklı ülkeden gelecek ekiplerin atölye çalışmalarına katılacak. Bu etkinliğe katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

“PROJE YARIŞMASINA 1120 BAŞVURU YAPILDI”

Konuşmasında şenlik kapsamında düzenlenen ödüllü proje yarışması hakkında bilgiler veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçen yıl kategori sınırlaması olmayan yarışmaya 1366 proje başvurusunun yapıldığını, bu yıl ise kapsamı dar tutup sadece ‘enerji verimliliği’ alanında yarışma düzenlemelerine rağmen 1120 başvuru yapıldığını, bunun da ülke çapında yeni bir rekor olduğuna dikkat çekti. Başkan Altepe, “Bursa alt yapısı güçlü bir şehir. Türkiye’yi geleceğe taşıyacak, lomokotif şehir. Onun için bize, Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne çok iş düşüyor. Ne yaptığını bilen, kendine gücenen gençliğin oluşması hedefimiz olmalıdır” şeklinde konuştu.

“GENÇLİĞE YAPILAN YATIRIM GELECEĞE YAPILANDIR”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da kuruluşunda emeği olduğu bilim şenliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bilim şenliğinde gençliğe Ar-Ge heyecanının yüklendiğini ve teknolojik ürünlerin ortaya çıkması konusunda ciddi bir alt yapı oluşturulduğunu söyleyen Prof. Dr. Ulcay, “Bu tür uygulamalar ilk olarak ABD’de, daha sonra 1980’lerde Avrupa’da ve 2004 yılında nihayet bizde başlamış oldu. Gençlerimize yapılan yatırım geleceğimize yapılan yatırımdır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe olmak üzere şenliğin ortaya çıkartılmasında, düzenlenmesinde ve sürdürülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından BEBKA Genel Sekreter Vekili ve Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay diğer protokol üyeleriyle birlikte, şenlik kapsamında değişik okul ve birimlerce kurulan bilim çadırlarını ziyaret etti.

DÜNYA REKORU KIRILDI

Şenliğin ikinci gününde 3 bin 417 öğrencinin katılımıyla aynı anda yapılan deneyle dünya rekoru kırıldı. Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nda 2 bin 900 kişiyle Avusturalya’ya ait olan bu rekor, Bursalı 3 bin 417 öğrencinin 42 dakika süren kimya yoğunluk deneyi ile Türkiye’nin oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın, büyüyen, gelişen Türkiye’nin parlayan yıldızı ve prestiji olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Altepe sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye olarak hedeflerimiz ve bir geleceğimiz var. Biz bu hedeflere ulaşmak için Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni kurduk. Bu amaçla bilim şenliğini 6 yıldır yapıyoruz. Büyüyen, gelişen Türkiye’nin parlayan yıldızı, prestiji Bursa olacak. Buna verdiğiniz destek nedeniyle hepinizi kutluyorum. Bu rekor, Bursa’ya, Türkiye’ye armağan olsun” Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Guinness’e gönderilecek sertifikayı da Noter Totkanlı’ya teslim etti. Daha sonra ise etkinliğe katkı veren tüm okulların yöneticilerine katılım ve teşekkür belgesi verildi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği, 7 Mayıs 2017 Pazar günü etkinliğin 4. gününde proje yarışması ödül töreni ile sona erdi. Şenlik kapsamında 5 ayrı kategoride yapılan proje yarışmasında dereceye giren mucitler ile mangala turnuvasının dereceye girenleri ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.

Bilim Şenliği kapsamında aynı zamanda bir de Türkiye rekoruna imza atıldı. 275 okuldan 2600 öğrencinin katılıyla yapılan mangala turnuvasında 4 günde toplam 8 bin 830 karşılaşma yapıldı. İlköğretim 3’üncü sınıftan lise son sınıfa kadar 7 ayrı kategoride yapılan müsabakalarda dereceye giren öğrenciler plaket ve oyun seti ile ödüllendirildi. Her kategorinin birincilerine ise bisiklet hediye edildi.

Başkan Altepe, daha sonra ise drone, insansız hava aracı, çocuk, genç ve usta mucitler kategorilerinde yapılan proje yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.