BURSA BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

BURSA BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, BEBKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce organize edilen Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışmasına Türkiye çapında 1000’den fazla proje başvurusu yapıldı. 8-9-10 Mayıs’ta Merinos Park’ta tasarım ve inovasyon temasıyla gerçekleşecek olan Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışmasına ön değerlendirme sonucunda 691 proje jüri karşısına çıkmaya hak kazanırken 100 proje de finale kaldı.

 

Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışmasına başvuruda bulunan yüzlerce proje arasından ortaokul kategorisinde 15, lise kategorisinde 15, meslek lisesi kategorisinde 20, yüksek öğrenim kategorisinde 30 ve bireysel mucitler kategorisinde 20 olmak üzere toplam 100 proje finale kaldı.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, BEBKA ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Bilim Merkezleri Araştırma Geliştirme Enstitüsü Derneği tarafından desteklenen, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğini yaptığı Bursa Bilim Şenliği, bilim severlerin proje sergileri, mesleki yönlendirme – atölye stantları, bilim gösterileri ve bilimsel birçok aktiviteyi bir arada sunarak halkımızın bilime ilgisini arttırmayı amaçlamaktadır. 

 

BEBKA, “İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları” kapsamında organizasyon ortağı olduğu  Bursa Bilim Şenliği 2015’ün ana teması da “İnovasyon ve Tasarım “olarak belirlendi. Bursa’nın otomobil üretimi, Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırım, inovatif ürün tasarımları ve tekstil konusundaki başarısının bilim ve teknoloji alanındaki başarısıyla bir araya geldiği şenliğin merak uyandırması ve keyifle takip edilmesi beklenmektedir.

 

Güneş enerjisi ve hidrojenle çalışan otomobiller, hibrit ve ekolojik araçlar ve daha birçok yeni teknoloji bilim ve otomobil sevdalılarının beğenisine sunulacak. Ayrıca Bursa Bilim Şenliği denilince akla ilk gelen robot aktiviteleri de bu senenin gözdesi olmaya devam edecek.

 

Detaylı bilgi için http://bursabilimsenligi.org/