BURSA “EHTTA” BİRLİĞİNE TAM ÜYE OLDU

BURSA “EHTTA” BİRLİĞİNE TAM ÜYE OLDU

Bursa Valisi Şahabettin Harput, düzenlediği basın toplantısı ile Bursa’nın Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliğine tam üye olarak kabul edilmesi ile ilgili bilgi verdi.
Bu yolda büyük çaba gösterdiklerini belirten Vali Harput, “Özellikle son zamanda termal projeler üzerinde çalışıyorduk. Bu süreçte Bursa’da şu an itibari ile saniyede 300 litrelik termal suya kavuştuk. Bununla birlikte bu yıl içinde Bursa’da 7 bin yatak kapasiteli termal kapasite oluştu. Bursa’nın termal turizmin ve sağlık turizminin merkezi olması konusunda çok ciddi çalışmalar var. Bu gün ise Bursa uzun süreli çalışmalarının sonunca çok güzel bir başarıyı yakalayarak Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği olan EHTA’nın üyeliğine seçildi.” dedi.
Bu başarının Bursa ve Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunun altın çizen Vali Şahabettin Harput, “Bu üyelik ile Bursa’nın tanınırlığı, Avrupa’nın Tarihi Kentler Destinasyon üyeliğine girdiğiniz zaman; ‘acaba bu destinasyonda hangi ülke ve şehirler var?’ dendiğinde, Almanya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti gibi Türkiye’nin Bursa’sı akla gelecek ve artık sizin; ‘biz bir termal kentiyiz, bize gelin’ demenize gerek olmadan siz bu uluslararası en büyük örgütün tabi üyesi ve oraya adınızı yazdıran bir marka oluyorsunuz. Bu Türkiye için de, Bursa içinde bir onurdur. Bu manada şu an için bu tarihi termal kentler birliğinin 10 ülkeden 25 üyesi vardı, bu üyelik ile 11’inci ülkeden 26. üyesi oluyoruz.” şeklinde konuştu.
Vali Şahabettin Harput, bundan sonra kentte faaliyet gösteren termal turizm merkezlerinin de kendilerini bu üyelik doğrultusunda Avrupa standartlarına çıkarmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
15 Mart 2013 tarihinde Belçika’nın Spa şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA) Teknik Komitesi toplantısında Bursa, Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği ortak üyesi olarak onaylandı. Yeşil Bursa, aynı zamanda Avrupa Konseyi tarafından yetkilendirilen “Tarihi Termal Kentler Avrupa Destinasyonu”nun da bir parçası oldu.
Luxemburg Kültürel Destinasyonlar Avrupa Enstitüsü Eski Başkanı ve Birliğin Genel Temsilcisi Mr. Michel Thomas Penette Mayıs-Haziran aylarında belirlenen bir tarihte Bursa’ya gelerek kent hakkında detaylı bilgi alacak.
Bursa, 13 Haziran 2013 tarihinde Fransa-EnghienLes Bains şehrindeki genel meclis toplantısında ise Vali Şahabettin Harput’un da katılımı ile tam üye olarak yerini alacak.
Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği (EHTTA) 2009 yılında 6 kurucu üye ülke olan Fransa, Italya, İngiltere, İspanya, Belçika gibi ülkeler tarafından kuruldu.
Kar amacı gütmeyen uluslararası ve sınırsız süreli bir birlik olan EHTTA’nın başlıca hedefleri, farklı ülke ve şehirlerin tecrübe paylaşımını teşvik ederek kentler ve termal arasında güçlü bir ortaklık ağı oluşturmak. Bir Avrupa termal destinasyonu oluşturmak ve Avrupa programların desteğiyle kurumları da kapsayacak şekilde Avrupa düzeyinde sistemi teşvik etmek.
Özellikle tarihi ve sanatsal miras ile bu mirasla alakalı kültürel, hukuki ve yasamaya ilişkin hususlar üzerine termal endüstrisi bağlamında analitik araştırma ve istatistikleri teşvik etmek, desteklemek ve geliştirmek.
EHTTA’nın ilk eylemi Avrupa Konseyi tarafından da onaylanan Tarihi Termal Şehirler Avrupa Destinasyonunu oluşturmak oldu. Destinasyonu ile Avrupa’da termal kültürünün hayat bulup geliştiği yerlerin yeniden izini süren bir yol çizmek.
Bu rota, termal kentlerinin kültürel ve tarihi miraslarını birbirine bağlayarak termal sularının kalitesini iyileştirmek ve insanlık adına daha geniş ve etkili istifade edilmesini amaçlıyor.
EHTTA Üyeleri arasında; kurucu üye, aktif-etkin ve ortak üye olmak üzere 10 ülkeden 25 termal şehir ve organizasyon yer alıyor.