BURSA, ESKİŞEHİR VE BİLECİK GÜNEY KORE’DE TANITILDI…

BURSA, ESKİŞEHİR VE BİLECİK GÜNEY KORE’DE TANITILDI…

Bursa, Eskişehir ve Bilecik’in sahip olduğu turizm değerlerinin yeni pazarlarda tanıtılması ve yurtdışından daha fazla turist gelmesinin sağlanması hedefiyle Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliği ile düzenlenen organizasyon ile Güney Kore’de temaslarda bulunan turizm heyeti önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Koordinatörü Anıl Bayık, Bursa Sağlık Turizmi Derneği Genel Sekreteri Çiğdem Atalmış, BEBKA Bilecik Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Banuçiçek Güngördü ile Eskişehir Double Tree Hotel Genel Müdür Yardımcısı Barış Eratak ve Eskişehir Tasigo Hotel Genel Müdürü Erdal Dalkılıç’tan oluşan 8 kişilik heyet, Güney Kore’de faaliyet gösteren 45 seyahat acentesinin yetkilisi ve Seul’de faaliyet gösteren en büyük 5 turizm acentesinin yöneticileriyle görüşmelerde bulundu.

Sunumlar ve birebir görüşmeler süresince Güney Koreli ilgililere Bursa, Eskişehir ve Bilecik illeri hakkında bilgi verilerek; dokümanlar, videolar ve fotoğraflar aracılığı ile bölgenin tanıtılması amaçlandı. Ülkeler arasında tarihi bir bağ olmasına karşın Türkiye’nin turizm değerleri hakkında kısıtlı bilgiye sahip Güney Koreli yetkililere bölgemizin tarih, kültür, termal, doğa gibi turizm alanlarındaki zengin değerleri hakkında kapsamlı bir tanıtım gerçekleştirildi. Çeşitli alanlardaki zengin değerleri, yüksek tesis ve hizmet kalitesi ile İstanbul, Ankara gibi merkezlere yakınlığı sebebiyle dikkat çeken bölgemizin Güney Koreli turistler için cazip bir destinasyon olacağı konusunda hemfikir kalındı.

Bursa Eskişehir Bilecik bölgesinin sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal turizm değerlerinin yeni pazarlar ve turizm rotası oluşturularak cazibesinin arttırılması, bölgeye yurtdışından daha fazla turistin gelmesinin sağlanması ile ülkemizin döviz cinsinden turizm gelirlerinin arttırılması amaçları doğrultusunda gerçekleştirilen temaslar hakkında açıklamalarda bulunan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “Güney Kore ile ülkemiz arasında tarihi bağlar bulunuyor. Yapılan sunumlar ve görüşmelerin ardından TR41 bölgesinin Güney Korelilerce yeterince bilinmediği anlaşılmış olup, farkındalığın oluşturulmasının ardından ilgili acentelerin bölgede ağırlanması yoluyla iş bağlantısının kurulabileceği görülmüştür. Gelir düzeyindeki yükseklik sebebiyle harcama yapılabilecek turizm şekli hedef kitle için uygundur. Eylül-Ekim döneminde ilgili acentelerin bir fam trip organizasyonu ile bölgede ağırlanması ve ardından bölgemize seyahatlerin başlatılması planlanmaktadır” dedi.

BEBKA Genel Sekreteri Gerim, Güney Kore’deki temasları sırasında Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin ve Türk Hava Yolları Güney Kore (Seul) Müdürlüğü ile verimli bir çalışma gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.