BURSA SANAYİSİNİN GELECEĞİ ELE ALINDI…

BURSA SANAYİSİNİN GELECEĞİ ELE ALINDI…

Milli Teknoloji Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği; Sorunlar ve Çözüm Önerileri toplantılarının Bursa ili özelindeki bölümü, Bursa Valiliği’nin koordinasyonunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliğinde ve ilgili kurumların yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayi ürünlerinde yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi ve sanayi tabanının güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa markası konusunda Valiliğimiz, BTSO ve diğer kurumlar ile uzun bir yola çıktık. Bu güzel şehir için kim taş üstüne taş koyuyorsa, başımızın üzerinde yeri var” dedi.

 

“Sanayileşme konusunda tavır belirlemeliyiz”

Bursa’nın sanayileşme konusunda tavır belirlemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Aktaş, “Bu şehre hizmet etmekten her zaman mutluluk ve gurur duydum. Bursa’nın hak ettiği konuma gelmesi için büyük ufuklara yelken açmamız gerekiyor. Bu konuda Bursa’da çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bizler de bu çalışmaların her zaman destekçisi olacağız” diye konuştu.

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy da, “Dünya şu an büyük bir yarış halinde. Bizim de bu yarışta rekabetçi bir konumda olabilmemiz için güçlü bir sanayiye ihtiyacımız var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın başlattığı bu hamleyi oldukça önemsiyoruz. Toplantıda alınacak kararların Bursa’ya ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

 

“Son 5 yılda, yüzde 7.5 büyüdük”

Toplantının açılış konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan da, üretimden istihdama, sanayiden ticarete ve ihracata kadar her alanda güçlü bir ekonomi vizyonunun Bursa’yı Türkiye’nin moral ve motivasyon kaynağı yaptığını söyleyerek şöyle konuştu: “Lider kent Bursa, son 5 yılda ortalama yüzde 7,5 gibi yüksek bir performansla büyürken, katma değerli üretimi, nitelikli ihracatı, sanayi ve ticari alandaki potansiyeli ile merkez bütçeye katkısını da son 5 yılda yüzde 120 artırdı. Kentte Ar-Ge ve tasarım merkezli firma sayımız 5 yılda 23’ten 120’ye ulaştı. Türkiye’nin 2023’teki hedefi olan 4 dolarlık kilogram başı ortalama ihracat hedefini bugünden yakalayan Bursa, daha yüksek hedeflere ulaşabilmek adına Odamızın öncülüğünde çok özel projelerin de merkezi oldu.”

Bursa sanayisinin daha güçlü bir geleceğe taşınırken, yerli ve milli üretimin de odağında olduğuna dikkat çeken Koçaslan, “İhracatımızı artırmak ve yerli teknolojiyi işletmelerimizin girişimcilik ekosistemlerine dahil etmek amacıyla kurguladığımız kuluçka, inovasyon ve girişimcilik merkezlerimiz de kısa süre içinde hayata geçecek” dedi.

 

Sonuç ve öneriler Bakanlığa bildirilecek

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Latif Deniz, Bursa KOSGEB müdürü Erkan Güngör, Uludağ Tekstil İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses, TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan, BUİKAD Başkanı İpek Yalçın, NOSAB Başkanı Mehmet Fikri Ünal  ile BTSO Konsey Başkanları ve işadamlarının katıldığı toplantının moderasyonunu yapan BEBKA Genel Sekreter İsmail Gerim de, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 81 ilde başlattığı milli teknoloji, güçlü sanayici hareketiyle birlikte, kalkınma ajansları olarak sanayicilerimizle bir araya gelip, onların sorunlarına ne gibi çözümler bulabileceğimizi değerlendireceğiz. Sıkıntıları birinci ağızdan dinleyip, şehir ekonomisinin dinamikleriyle birlikte ortak istişareler sonucunda, somut çözümler bulacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Finansmana erişim, beşeri sermaye, kurumsal yapılanma, fiziki altyapı, ulusal ve uluslararası pazara erişim ve tutunma, üretim maliyetleri, devlet destekleri, kalite ve markalaşma, profesyonel danışmanlık gereksinimi, mevzuata dair sorunlar, ekonomik belirsizlik olmak üzere 11 başlığın ele alındığı toplantıdan elde edilen sonuçlar ile önerler, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına çıktı olarak bildirilecek.