BURSA ŞEHİR LOGOSU TANITILDI

BURSA ŞEHİR LOGOSU TANITILDI

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Cumalıkızık ve Sultan Külliyelerinin UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesiyle dünyanın dikkatini üstüne çeken Bursa, Şehir Logosuyla göz doldurdu.

Tarihiyle, kültürüyle, doğal zenginlikleriyle, sanayisi, ticareti ve tarımıyla Türkiye’nin lokomotifi Bursa, şehir logosuna kavuştu. Logo, Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği tarafından hazırlandı. Şehir Logosu ve mottosu, Merinos AKKM’de yapılan görkemli bir toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıya, Bursa Valisi ve Kültür Tanıtma Birliği Başkanı Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekilleri, İlçe belediye başkanları, kaymakamları, bürokratlar ve turizmcilerden oluşan 600 kişilik davetli katıldı. Davetliler, özel olarak hazırlanan Bursa Şehir Logosu rozetlerini göğüslerine taktı. Şair Serdar Tuncer’in sunumuyla renklenen lansman toplantısı, Valilik önünde gerçekleştirilen Bursa Şehir Logosu bayrak çekme töreniyle sona erdi.

MARKALAR ÇAĞI

Bursa Şehir Logosunu tanıtan Vali Karaloğlu, ülkelerden çok şehirlerin ön plana çıktığını, yeni dünyada artık şehirlerin yarıştığını dile getirdi. Yaşadığımız çağın Markalar Çağı olarak da tanımlanabileceğini ifade eden Vali Karaloğlu, Bursa Şehir Logosuyla, Bursa’nın markalaşma yolunda çok önemli bir adım attığını ifade etti.

BURSA BÜYÜK BİR ŞEHİR MARKASIDIR

Bursa’nın büyük bir şehir markası olduğunu belirten Vali Karaloğlu, tarih, kültür, sanat, turizm, ticaret, mobilya, tekstil, sanayi her alanda söz sahibi olan Bursa’nın değerlerini şehir logosuyla yeni dünyalara arz edeceklerini ifade etti.

Logo hazırlanırken, Bursa’nın birbirinden özel tüm değerlerinin temsil edildiğini, hiçbir değerin diğerini gölgede bırakmamasına özen gösterildiğini belirten Vali Karaoğlu: ‘’Tek bir değerimizi değil, birliği seçtik. Bursa Şehir Logosunun tüm değerlerimizle bağlantısı var.’’ dedi.

BURSA ULUŞEHİR

Şehir mottosunun da tanıtıldığı toplantıda, ‘Uluşehir’ mottosunun neden tercih edildiğini Vali Karaloğlu açıkladı. Bursa’nın Ulu çınarlarıyla Ulu bir şehir, Uludağı’yla ulu bir şehir, sultanları, evliyaları, sinesinde yatanları ve yaşayanlarıyla ulu bir şehir olduğunu belirten Vali Karaloğlu, Uluşehir mottosunun şehir logosuyla birlikte yarından itibaren Valilik olarak tüm yazışmalarda, web sitelerinde, Valiliğe bağlı tüm kurumlarda kullanılacağını ifade etti.

BURSA LOGOSUNA SAHİP ÇIKMALI

Bursa’nın, tüm kurumların, tüm işletmelerin bu logoya sahip çıktıkça yaygınlaşacağını, katma değere dönüşeceğini belirten Vali Karaoğlu; Logo ve motto hepimizindir. Bursa’nın sembolüdür. Şehir logosunu yaşatmak, bir faydaya dönüştürmek, ancak Bursalıların birlikte başarabileceği bir iştir. Logoya can verecek bu ilgidir, diyerek şehir logosuna herkesin sahip çıkmasının gerektiğini ifade etti.

BURSA’YA YILDIZLARA KOMŞU OLMAK YAKIŞIR

Toplantıda konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, Yollar, çevre temizliği, toplu taşıma, alt yapı ve üst yapı faaliyetlerinin artık rutin hizmetler olduğunu hedeflerinin; Bursa’ya yeni ufuklar çizmek, o ufka sağlam adımlarla ilerlemek olduğunu kaydetti. Bursa’nın medeniyet harikalarını, kıymetlerini, Bursa ve Türkiye adına katma değere dönüştürmek için emek verdiklerinin altını çizen Başkan Altepe; ‘‘Bursa yıldızlara komşu olmak yakışır, bunun için çalışıyoruz. Logomuz bizi hedeflerimize biraz daha yaklaştıracak,’’ dedi.

LOGO NE ANLATIYOR?

Türk İslam sanatının en gözde motifi olan lale ve Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçukludan kalan zarif miras çintemani deseni Bursa Şehir Logosunun temel bileşenleri olarak dikkat çekiyor. Lale, birliği ve zerafeti; çintemani Türk devlet örfünün esasını oluşturan güç, adalet ve bilgeliğe gönderme yapıyor.

Osmanlının Bursa’da inşa ettirdiği eserlerde stilize edilerek kullanılan Lalenin Anadolu’ya ve tüm imparatorluk coğrafyalarına Bursa’dan yayıldığı biliniyor.

Lale bir medeniyet formu haline Bursa’da gelmeye başlıyor. Kültür Bakanlığı’nın kullandığı Türkiye logosunun uluslararası arenada bilinirliğinden yararlanmak da avantaj olarak görünüyor.