BURSA SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ BÜYÜYOR

BURSA SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ BÜYÜYOR

Bursa sosyal girişimcilik ekosisteminde yer alan paydaşların her ay bir araya gelerek ortak gündemi değerlendirdikleri, olası iş birliklerini görüştükleri ve faaliyetleri hakkında birbirlerini bilgilendirdikleri aylık toplantıların üçüncüsü Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ofisinde gerçekleştirildi.

Sosyal girişimcilik alanında Bursa ilinde faaliyet gösteren Nilüfer Belediyesi, KOSGEB, Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi, Ermetal Teknolojik Eğitimler Vakfı – ERTEV, Benmaker, Simbiyoz Aktivite, Nexlab, Düşünce Gezginleri, Aykırı Sinema Derneği ve Adım Adım Bursa, BEBKA ev sahipliğinde bir araya gelerek Bursa’nın sosyal girişimcilik gündemini görüştüler.

Ajansın 2020 yılında girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla planladığı “Gençler İçin Sosyal Girişimcilik Farkındalık Programı”, “Girişimcilik Ekosistemi Analizi”, “TechUP Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı”, “SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı”, “Mentor Yetiştirme Eğitimi”, “Melek Yatırımcılığın Geliştirilmesi” ve “Çocuk/Genç Girişimciliğinin Geliştirilmesi” faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi aktarıldı.

Sosyal girişimcilik konusunda da çalışmalar yürüten BEBKA, Ankara Kalkınma Ajansı, Çukurova Kalkınma Ajansı, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından ortak uygulanması planlanan “Gençler İçin Sosyal Girişimcilik Farkındalık Programı” hakkında BEBKA Planlama uzmanları tarafından bilgi verildi ve programın duyurulması konusunda yapılacak işbirlikleri görüşüldü.

BEBKA Program Yönetimi Birimi uzmanları sosyal girişimcilik konusunda bugüne dek BEBKA tarafından verilen destekler hakkında da katılımcılara bilgi aktardılar. Ayrıca BEBKA’nın yakın zamanda duyuracağı 2020 Yılı Teknik Destek ve Fizibilite Desteği Programları hakkında katılımcılar bilgilendirildi ve katılımcılar tarafından sosyal girişimcilik alanında geliştirilebilecek olası proje başvurusu konuları değerlendirildi.  

Toplantının son bölümünde ise katılımcıların sosyal girişimcilik 2020 yılı planları değerlendirildi, ortak gerçekleştirilebilecek etkinlikler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.