BURSA VE BİLECİK STANTLARI YÖREX 2018’DE İLGİ ODAĞI OLDU

BURSA VE BİLECİK STANTLARI YÖREX 2018’DE İLGİ ODAĞI OLDU

‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganıyla Antalya’da bu yıl 9’uncu kez düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda açılan ayrı stantlar ile Bursa ve Bilecik tanıtıldı. Türkiye’nin 72 ilinden 500’ün üzerinde katılımcının bulunduğu ve 200 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği fuar 28 Ekim’de sona erdi.

24-28 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya EXPO Center Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen ve 2010 yılından beri Türkiye’nin çeşitli yörelerinden yöresel tatlar ile markaları buluşturan YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, yöresel ürün üreticileri ve yetiştiricilerinin; bağımsız veya bölgesel ticarete öncülük eden oda, borsa, kalkınma ajansı ve belediyeler gibi kuruluşların birlikte katıldığı bir organizasyon olarak, kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle, katılım sağlanan yöresel ürünler fuarında, Bursa ve Bilecik’in birçok firması ve kurumu yöresel ürünlerin tanıtımının yapılması, markalaşmasına katkıda bulunulması, coğrafi işaret bilincinin oluşturulması ve ulusal pazarlara açılarak ticari hayatın canlandırılması adına fuarda yerini aldı.

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı açılışının ilk gününde Bursa ve Bilecik standını, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile birlikte çok sayıda kurum, kuruluş ve basın mensubu ziyaret etti. Bölge illerimizin stantlarına gelen ziyaretçiler Bursa ve Bilecik’in yöresel ürünlerini tadarken, ziyaretçiler için hazırlanan broşür ve kitapçıklar ile illerimizin turizm değerleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Yöresel lezzetlerimiz yoğun ilgi gördü…

Bursa standında Bursa’ya özgü lezzetler olan kestane şekeri, deveci armudu, Mustafakemalpaşa tatlısı, Gemlik zeytini, Karacabey ıhlamur ve soğanı ile mihalıç peyniri, Orhangazi Gedelek Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin meşhur Gedelek Turşusu, Yenişehir ve İnegöl yöremize özgü yerel lezzetlerin ikramı yapılarak bölgemizin tanıtımı gerçekleştirildi. İznik çini sanatının örneklerinin sunulduğu stant ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Stantta ayrıca ipek böceğinden iplik üretimi ve halı dokuma tezgahları ile yer alan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, ziyaretçilere ipek üretiminin inceliklerini ve ipek ipliği ile dokunan halıları sergiledi.

Bilecik standında Pazaryeri Kınık Köyü çömlekçilik sanatının örnekleri, Bilecik bezi ve dokuma ürünleri canlı performanslarla sunuldu. Aynı zamanda Bilecik’e has lezzetler olan Osmaneli ayva ve nar lokumları, Osmaneli salçası, meşhur Pazaryeri bozası ve helvası, Kızıldamlar kestane kabağı, Çukurören biberi ve geleneksel lezzet Osmanlı şerbeti ikramı yapılarak yöresel ürün ve değerlerin tanıtımına katkı sağlandı.