Bursa’da Tasarım Zirve Yaptı

Bursa’da Tasarım Zirve Yaptı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen Tasarım Zirvesi, 25 – 26 Kasım tarihlerinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş’un katılımı ve açılış konuşmalarıyla başlayan Tasarım Zirvesi’ni bu yıl sanayiciler, akademisyenler, öğrenciler ve ünlü tasarımcılarla birlikte yaklaşık 1000 kişi ziyaret etti. Konuları ve konuklarıyla dopdolu bir içeriğe sahip olan, tasarıma dair her şeyin iki gün boyunca konuşulduğu Tasarım Zirvesi’nde katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği tasarım yarışmasının ödül töreni de düzenlendi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Tasarım Zirvesi’nin açılış konuşmasında “Bursa Büyürse Türkiye Büyür” misyonunun altını çizen BTSO Başkan Vekili İsmail Kuş “Dünya ile rekabet etmek için üretmeliyiz, üretim yaparken de tasarım ve inovasyonu ön planda tutmalıyız. Ancak katma değeri yüksek ürünlerle dünya pazarında rekabet edebiliriz” dedi. Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin ise “Bursa bilindiği üzere tekstil, dokuma, otomotiv ve mobilya alanlarında lider bir konumda, ihracat gücümüz de her sene yükselmeye devam ediyor. Çalışmalarımıza da bu yönde devam ediyoruz. Amacımız Bursa’nın tasarımda öncü ve lider olmasıdır” açıklamasında bulunarak Tasarım Zirvesi’nin Bursa ve Türkiye ekonomisine yapacağı katkıyı vurguladı.

Türkiye’den ve Dünya’dan alanında uzman birçok tasarımcı ve akademisyenin iki gün boyunca seminer ve konferanslarla tecrübelerini katılımcılara aktardığı Tasarım Zirvesi’nde; Anon Pairot, Prof. Dr. Alper Ay, Engin Ayaz, Ezra Çetin & Tuba Çetin, Nicoline Dorsman, Percy Emmett, Doç. Dr. Çiğdem Kaya, Gökhan Karakuş ve Raf Stesmans gibi ünlü isimler “Kobiler için Tasarım Destekleri”, “Tasarım Odaklı Düşünce Tekniği ile Yeni İş Sahaları Keşfetmek”, “Yaratıcı İş Modelleri Geliştirmek ve Girişimcilik”, “Global Tasarım Trendlerini Okumak” gibi birçok başlığı değerlendirdi.

Kent mimarisinden endüstriye, tekstilden mobilyaya kadar yaşamın her alanında etkisini hissettiğimiz tasarımın gücünü zirveyi ziyaret eden yaklaşık 1000 katılımcıyla paylaşan Tasarım Zirvesi, sempozyum, panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra ziyaretçilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen bir tasarım yarışmasına da ev sahipliği yaptı. Yarışma sonrasında yapılan değerlendirme sonucu “En İnovatif Tasarım” kategorisini Ayça Dündar kazanırken, “Ürün Tasarım” kategorisinde ise birinciliği Tuğçe Yıldırım, ikinciliği Mehmet Emre Ermiş, üçüncülüğü Dicle Göral kazandı.