ÇAĞDAŞ SERAMİK AÇIK HAVA MÜZESİ’NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇAĞDAŞ SERAMİK AÇIK HAVA MÜZESİ’NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi işbirliği içerisinde hazırlanan ve BEBKA’nın 2012 Yılı Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Salih Koca ve Ülker Can, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, seramik sanatı ustaları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye’de ilk olan bu ölçekte bir parkı Eskişehirlilere kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Bakan Avcı, açılışta yaptığı konuşmada, parkın yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Bakan Avcı, ”Bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Parkın içinde bulunan sergi salonuna rahmetli Cevat Ülger hocamızın adını verdikleri için, Odunpazarı Belediye Başkanına gösterdiği bu vefa örneğinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

“Türk Dünyasının gönül ummanının buluştuğu merkez olan Eskişehir, bu unvana yakışır hizmetlerle aynı zamanda cazibe merkezidir artık” diyen Vali Tuna, yaptığı konuşmada, “İlkler şehri Eskişehir’de yine bir ilk’in heyecanını yaşıyoruz. Türkiye’nin İlk, Dünya’nın En Büyük Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi; amfi tiyatrodan yürüyüş yollarına ve oturma birimlerine kadar geleneksel motiflerle tasarlanarak, özgün mozaik çalışmaları ile Eskişehirlilerin gözlerine ve gönüllerine hitap edecektir” dedi.

Yapılan çalışmada işbirliğinin önemine değinen Vali Tuna, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Bu çalışmanın diğer bir güzelliği ise iş birliği ile, gönül birliği ile gerçekleşmiş olmasıdır. Odunpazarı Belediyesi, BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi, birlikten rahmet doğduğuna güzel bir örnektir. Bu çalışma inanıyoruz ki, şehrimizin cazibe merkezlerinden biri olacaktır. 18 bin metrekarelik gibi geniş bir alanda kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı müze ve kafenin yanı sıra çağdaş seramik heykelleriyle donatılan bu mekân, şehrin çehresine eklenmiş bir güzelliktir. Bu duygu ve düşüncelerle sanat, konfor ve yeşilin iç içe olduğu bu mekâna emeği geçenleri tebrik ediyor, Eskişehirli hemşerilerime bu güzel mekânda aileleriyle birlikte güzel vakitler geçirmelerini temenni ediyorum.”

Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi’nin amfi tiyatrodan, yürüyüş yollarına ve oturma birimlerine kadar geleneksel motiflerle tasarlanarak, özgün mozaik çalışmaları ile görsel bir zenginlik kazandırıldığını aktaran Başkan Sakallı, “Müzeyi kültürel bir miras olarak gelecek nesillere bırakıyoruz” dedi. Müzenin Eskişehir’in en önemli cazibe merkezlerinden biri olacağını kaydeden Başkan Sakallı, “Yapılan özel peyzaj düzenlemeleri ile yeşil ve sanatın bir arda buluştuğu özel bir mekan haline gelen Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi, Türkiye’nin ilk Dünya’nın en büyük projesidir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, Vali Tuna, Eskişehir Milletvekilleri Koca ve Can, Başkan Sakallı, Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi’nin yapımında emeği geçen akademisyenlere ve seramik sanatı ustalarına, Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan teşekkür belgelerini verdiler.

Daha sonra protokol üyeleri, Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi bahçesinde bulunan seramik atölyesini ve seramik sergisinin açılış kurdelesini keserek hizmete sundular