DÜNYA YATIRIM AJANSLARI BİRLİĞİ’NİN YENİ EVİ İSTANBUL

DÜNYA YATIRIM AJANSLARI BİRLİĞİ’NİN YENİ EVİ İSTANBUL

TYDTA’nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Yatırım Konferansı 14 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti. Bölgesel ve ulusal yatırım tanıtım ve kalkınma ajanslarının katıldığı konferansta Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) merkezinin 1 Ocak 2015 itibariyle İstanbul’a taşınması kararı alındı.

Ajansımızın da üyesi olduğu Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) 19. Dünya Yatırım Konferansı dünyanın 164 farklı ülkesinden 244 ulusal ve bölgesel yatırım ajansının katılımıyla Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti.


Açılış oturumu Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Sn. Hüseyin Avni Mutlu ve TYDTA ve WAIPA Başkanı Sn. İlker Aycı’nın katılımlarıyla başlayan Konferansta WAIPA Üyesi yatırım ajansları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yatırımcılar, araştırmacılar, siyaset ve bilim adamlarını bir araya geldi.

Açılış konuşmasında ilk olarak söz alan ev sahibi TYDTA ve WAIPA’nın Başkanı İlker Avcı, küresel ortaklıkların ülkelerin büyümesindeki önemine dikkat çekerek Yatırım Ajansları arasında koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı. Avcı ayrıca, WAIPA’nın küresel yatırım alanlarında önümüzdeki dönemlerdeki rolünün artacağını kaydetti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisine ilişkin bir sunum yaptı. Türkiye’nin siyasi istikrarla birlikte güçlü bir ekonomiye kavuştuğuna değinen Şimşek yatırım için Türkiye’nin teşvikler ve stratejik konumu itibariyle çok avantajlı bir ülke olduğunu dile getirdi.


Konferansın en önemli gündem maddeleri arasında yer alan WAIPA merkezinin 2015 yılı başı itibarıyla İstanbul’a taşınması oy çokluğu ile kabul edildi. WAIPA başkanı İlker Avcının oylama sonrası yaptığı konuşmasında; “Bu karar ile, İstanbul, dünyanın 162 ülkesinin direkt olarak üst yönetimine hitap eden ajansların tepe kuruluşunun merkezi haline gelecektir. Böylelikle, uluslararası doğrudan yatırımlar hakkındaki en önemli referans kuruluşlardan biri raporlarını Türkiye’den dünyaya duyuracak, iki yılda bir dünyanın en prestijli UDY (Uluslararası Doğrudan Yatırım) organizasyonu Türkiye’de gerçekleştirilecektir.” dedi.

Üç gün boyunca devam eden konferansın diğer oturumlarında ise bölgesel ve ulusal birçok üst düzey yönetici-yatırımcı doğrudan yabancı yatırımları stratejileri ve politikaları üzerinde konuşmalar yaptı.