EMITT FUARI’NDA BEBKA’DAN BURSA, ESKİŞEHİR VE BİLECİK TANITIMINA BÜYÜK DESTEK…

EMITT FUARI’NDA BEBKA’DAN BURSA, ESKİŞEHİR VE BİLECİK TANITIMINA BÜYÜK DESTEK…

Dünyanın 5’inci büyük turizm fuarı olan ve 30 0cak – 2 Şubat 2014 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde ziyaretçileri ağırlayan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın desteğiyle açılan Bursa, Eskişehir ve Bilecik stantları yoğun ilgi gördü.

Gelinen nokta çok çarpıcı bir başarı öyküsü

Fuarın açılışında konuşan Bakan Çelik, EMITT gibi markalaşmış ve kendini sürekli geliştirmiş fuarlara daha çok katkı sağlayacaklarını bildirdi.

“Türk turizmcisiyle gurur duyuyoruz” diyen Bakan Çelik şunları söyledi:

“Türk turizmcisiyle gurur duyuyoruz. Çünkü çoğu bu hayata ellerinde birer çantayla, küçük birer projeyle başlamışlar. Bugün dünya çapında büyük projelere imza atan ve rekabetçi ve sürdürülebilir bir sektörün önemli isimleri olarak dünyada ve ülkemizde kabul ve saygı görüyorlar.

Gelinen nokta çok çarpıcı bir başarı öyküsü. Bugün itibariyle açıklanan rakamlarla baktığımızda Türkiye’nin turizm geliri 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11.4 artarak 32 milyar 210 milyon lira oldu. Aynı şekilde turist sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık olarak yüzde 10 artarak 39 milyonu buldu. Bu başarı Türkiye’deki herkesin başarısıdır. Bunun içerisinde sivil toplum var, medya var, çok değerli yöneticilerimiz var.”

Açılış töreninde, Bakan Çelik, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’na, fuara katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Bölgemizin turizm potansiyeli tanıtıldı

70’in üzerinde ülkeden 4 bini aşkın katılımcı ile 18’inci kez düzenlenen EMİTT Fuarı’nın Bursa standında ‘Kar ve Ateş’ teması ele alınırken, Eskişehir standında ilin yerel değerleri tanıtıldı. “Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri’ne Hoşgeldiniz” teması ve Bilecik’e özgü Yörük çadırı konseptiyle ziyaretçileri karşılayan Bilecik standında ise, yöreye ait Pazaryeri helvası ve bozası ve Osmaneli ayva lokumunun yanı sıra, çömlekçilik ile tarihi ve kültürel değerleri sergilendi.

Eskişehir Valiliği ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ile ortak katıldığı stantta ise Türkvizyon şarkı yarışması görüntüleri, Devrim Arabasının Replikası, Frig Vadisinin Similatörü, cam, lületaşı, kalsedon ustalarının gösterileri sunuldu. Fuar kapsamında düzenlenen ödül töreninde Eskişehir Valiliği en iyi çıkış yapan stant ödülü aldı.

Fuara katılan büyük küçük herkes tarafından yoğun ilgiyle karşılanan stantlar, BEBKA Yönetim Kurulu Üyeleri Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar tarafından da ziyaret edildi.

Hedeflerinin Bursa Şehir Markasını en iyi şekilde tanıtmak olduğunu vurgulayan Vali Münir Karaloğlu: “Bizim hedefimiz üst marka olan Bursa’yı öne çıkararak yeni bir dil, yeni bir konseptle şehrimizi topyekun tanıtmak ama onun altında alt başlıklar olarak ta tabii ki Uludağ, sağlık turizmi, İznik, doğa turizmi, trekking, bunları ayrı ayrı çalışarak kentimizi gerçekten bir marka şehir haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. EMMIT Fuarı da bizim için büyük bir fırsat öyle değerlendiriyorum. Bu gün burada olan bize destek olan katkı veren sektördeki bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Ayrıca belediyelerimize de desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise Bölgenin tanıtımı açısından bu fuarın oldukça önem arz ettiğini belirtti. Turizmin önemine değinen Vali Tuna, “Sektörün büyüyen önemli kollarından gelen katılımcılara Eskişehir’i en iyi şekilde tanıtarak önümüzdeki senelerde ilimizin turizm potansiyelini arttırmayı amaçlıyoruz” dedi.

EMITT Fuarı’nda ki Bursa, Eskişehir ve Bilecik Stantlarının gördüğü yoğun ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise, “EMITT Fuarı, Ajansımız bölgesinde bulunan şehirlerin tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra, 3 ilimizle özdeşleşmiş tatların ya da simgelerin tanıtımı açısından yararlı olduğunu gözlemlediğimiz bir organizasyondur. Umuyorum fuarda sergilenen değerlerin gördüğü ilgi, şehirlerimize yerli ve yabancı turist ziyareti olarak da yansıyacaktır” ifadelerini kullandı.