EMITT FUARINDA BURSA, ESKİŞEHİR VE BİLECİK STANTLARINA YOĞUN İLGİ

EMITT FUARINDA BURSA, ESKİŞEHİR VE BİLECİK STANTLARINA YOĞUN İLGİ

25-28 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında (EMITT) Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, Bursa, Eskişehir ve Bilecik Valilikleri koordinasyonunda bölgedeki turizm paydaşları ile iş birliği içerisinde hazırlanan Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinin stantları ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’in katıldığı Dünyanın 5’nci büyük turizm fuarında, geçtiğimiz birkaç yılda olduğu gibi bu yıl da Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinin değerleri, BEBKA destekleriyle hazırlanan stantlarda görücüye çıktı.

106 ülkeden 2 bin 686 davetli tur operatörü başvuru yaptığı ve bu yıl da yoğun bir ilgi gören EMITT'te tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinden esintilerin yer aldığı üç ilin stantları, ziyaretçilerin ilgi odağı olurken, stantlarda ayrıca, ziyaretçilere üç ilin tanıtımına yönelik CD, kitap, broşür ve çeşitli promosyon ürünleri dağıtıldı.

Osmanlı Alpleri ilgi odağı oldu

Fuarın ziyaretçileri, Osmanlı döneminden esintiler taşıyan Bilecik ilinin standında, Alp kıyafeti giymiş gençlerle bol bol fotoğraf çektirirken, Bilecik iline has yöresel lezzetler olan Osmaneli ayva ve nar lokumu ile Pazaryeri boza ve helvası tatma şansı yakaladı. Bilecik stantlarının olmazsa olmazı haline gelen çömlek ustasının canlı performansı bu yıl da fuarın ilgi odağı oldu.

Stantta ayrıca; Bilecik bezi, yöresel el sanatları ile ortaya çıkan hediyelik ürünler, Osmanlı şerbeti, Osmaneli Sürekli Eğitim Merkezi kadın kursiyerlerinin el emeği takıları, eski usulle basılan Kayı parası ve daha birçok ürün ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Söğüt Ertuğrul Gazi türbesinde nöbet tutan Alpler yoğun ilgi çekerken, Bozüyüklü olan ve Çocuklar Duymasın dizisinin Çaycı Hüseyin karakterini canlandıran Alparslan Özmol fuarda büyük ilgi gördü.

Bilecik Valiliği koordinasyonunda, BEBKA ve Bilecik Belediyeler Birliği işbirliği ile; Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bilecik Belediyesi, Bozüyük Belediyesi, Osmaneli Belediyesi, Söğüt Belediyesi, Vezirhan Belediyesi ve Grand Çalı Otel’in yer aldığı Bilecik standını; fuar süresince İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ve çok sayıda misafir ziyaret etti.

Bursa turizmi ikili görüşmelerle fuarda

Bu yıl da BEBKA katkıları ile katılım sağlanan fuardaki Bursa standımızda, İl Kültür Müdürlüğü ve belediyelerin yanında turizmin özel sektör temsilcileri olan otelleri ve seyahat acenteleri yerini aldı. Oteller ve seyahat acenteleri, stant alanında gerçekleştirdikleri ikili görüşmelerin yanı sıra fuar hosted-buyer (alım heyeti) alanında iş bağlantıları doğrultusunda görüşmeler yaptılar.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, fuarın ilk günü Bursa standını ziyaret etti ve stant katılımcı kurum ve kuruluşları ile görüştü. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un yanı sıra fuarın üçüncü günü de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Bursa standımızı ziyaret etti.

Fuar boyunca, stantta yer alan Hacivat ve Karagöz karakterleri başta çocuklar olmak üzere ziyaretçilerin ilgisini çekti. İlçelerimiz yöresel tatları ziyaretçilere sunarken, tanıtım materyalleri ziyaretçilerle paylaşıldı.

Tüm değerleriyle Eskişehir

Eskişehir ve ilçeleri tarihi, doğal ve kültürel değerleri yanında yöresel lezzetleriyle fuarda yerini aldı. Lületaşı eserlerinin sergilendiği stant alanında Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Frig Vadisi ve Eskişehir’i tanıtan materyaller ziyaretçiler ile paylaşıldı. Eskişehir’in kendisine özgü ürünü olan met helvasının ikram edildiği fuarda katılımcılar, Eskişehir standına büyük ilgi gösterdi.

Çifteler, İnönü, Seyitgazi ve Sivrihisar ilçelerinin yer aldığı stantta ayrıca TÜRSAB ve TÜROB yetkilileri ile Eskişehir’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri ve oteller de fuar süresince çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler. Buna göre acenteler 50 otel ile görüşürken, oteller 4 tanesi Çin, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran olmak üzere 25 acente ile ikili görüşme gerçekleştirdi.