ESKİŞEHİR LOJİSTİK ZİRVESİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

ESKİŞEHİR LOJİSTİK ZİRVESİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlenen Eskişehir Lojistik Zirvesi sektörün tüm kurumlarını bir araya getirirken, lojistik sektörü açısından Eskişehir ile Bilecik’in Marmara denizine, Bursa’nın da ulusal demiryolu ağına bağlanması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

Eskişehir’de Dedepark Otel’de gerçekleştirilen Zirve’nin açılışında konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, “Rekabetin arttığı dünyada kaynakların ve ürünlerin tam zamanında ve düşük maliyetle alıcılara ulaştırılması çok önemlidir. İşte burada lojistik ön plana çıkıyor” dedi.

Eskişehir Valiliği’nin de destekleriyle BEBKA ile Lojistik Derneği (LODER) tarafından birlikte organize edilen Eskişehir Lojistik Zirvesi’nin açılış konuşmaları bölümünde açıklamalarda bulunan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, “Türkiye’nin mevcut lojistik endüstrisi büyüklüğünün 80-100 milyar ABD doları olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2017 yılına kadar 108-140 milyar ABD dolarına ulaşması beklenmektedir. Bölgemizin lojistik alanında potansiyelini değerlendirmek ve küresel politikalarla uyumlu lojistik yatırımları yapılması sanayinin gelişmesine katkı sağlamak adına oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Bölge için önemli bir konu

Zirvenin açılışına katılan Bilecik Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Nayir de, illerin mukayeseli üstünlükleri bulunduğunu, Bursa Eskişehir Bilecik bölgesi için lojistikle ilgili çalışmaların çok önemli bir konu olduğunu ifade etti. Vali Nayir, Lojistiğin bütün ekonomik faaliyetlerle ilişkili bir çalışma alanı olduğuna dikkati çekti.

Bursa Eskişehir ve Bilecik önemli bir kesişme noktasında

Eskişehir Lojistik Zirvesi’ne ev sahipliği yapan BEBKA’nın Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise günümüzde lojistiğin çok farklı uygulama yöntemlerine ulaştığını, yeni tedarik zinciri modellerinin ortaya çıkmaya başladığını dile getirirken, Bursa Eskişehir ve Bilecik’in lojistik açıdan çok önemli bir kesişme noktasında bulunduğunu dile getirdi.

Eskişehir Lojistik Zirvesi’nin sabah bölümünde gerçekleştirilen ve Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı –LODER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş’ın yönettiği Lojistikte Yeni Trendler konulu panele Arkas Lojistik Genel Müdürü Mustafa Çiper, Hoşcan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Hoşcan, Ekol Lojistik Marmara Bölge Yöneticisi Tülay Gül ile TCDD Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi Müdürü Mesut Uysal konuşmacı olarak katıldılar.

Taşımacılık faaliyetlerinin yüzde 90’ı karayolu aracılığıyla yapılıyor

Panelde, ülkemizde taşımacılık ve lojistiğe yönelik faaliyetlerin yüzde 90’ı karayolu üzerinden gerçekleştirilirken bu oranın Avrupa ülkelerinde yüzde 40 seviyesinde olduğu belirtildi.

Türkiye’nin araç filosu Avrupa’ya göre daha genç

Lojistik sektöründe eğitim düzeyi yüksek ve genç insan kaynağının sektöre girmeye başladığı ve Türkiye’de lojistik sektöründe kullanılan araç filosunun Avrupa ülkelerine göre daha genç olduğunun dile getirildiği panele katılan konuşmacılar, “Lojistik sektörü açısından bölgenin en önemli eksikliği Eskişehir ile Bilecik’in Marmara denizine, Bursa’nın da ulusal demiryolu ağına bağlı olmamasıdır” dediler.

Türkiye’de lojistik master planı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte sektörün önünü daha net görmeye başlayacağını söyleyen konuşmacılar, “Lojistik sektörü için karayolu, denizyolu ve demiryolu dengeli kullanılmalıdır. Avrupa bize ‘karayolundan gelmeyin, ürünleri demiryolu veya denizyolu üzerinden taşıyın’ diyor. Buna çözüm üretmeli, ölçek ekonomisi uygulamalı ve nakliye koridorları ile aktarma istasyonları kullanılmaya başlanmalıdır. Bunlar yapıldığında lojistik firmalarının işleri kolaylaşır, böylece sanayici ile ihracatçıya daha iyi bir çözüm ortağı olabilirler” şeklinde konuştular.

Eskişehir Lojistik Zirvesi’nin öğleden sonraki bölümüne konuşmacı olarak katılan Tofaş Tedarik Zinciri Geliştirme Müdürü Mehmet Karaca Tedarik Zincirinde Yeni Uygulamalar, Yalın Yönetim ve Üretim Uzmanı Gökhan Çelikliay Lojistikte Yalın Uygulamalar, Dijitalis Yazılım firması yetkilisi Tolga Yanaşık Üretim ve Lojistikte Planlamanın Gücü, SAP Türkiye Lojistik ve Tedarik Zinciri Çözümleri Yöneticisi Fatih Kayadelen de SAP Nakliye ve Depo Yönetimi Çözümleri konularında açıklamalarda bulunup yeni uygulamalardan örnekler veridiler.