EUREKA, EUROSTARS ve UFUK 2020 BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ESKİŞEHİR’DE YAPILDI…

EUREKA, EUROSTARS ve UFUK 2020 BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ESKİŞEHİR’DE YAPILDI…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve TÜBİTAK işbirliğinde, Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Ticaret Odası, Anadolu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin katkılarıyla “EUREKA, EUROSTARS ve Ufuk 2020 Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

ESO’da düzenlenen toplantıda; Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca, ESO Başkanı Savaş Özaydemir, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, ESO Meclis Başkanı İsmail Kunduracı, Alpu Kaymakamı Ömer ÖZBAY, Günyüzü Kaymakamı Aydın Göçer, Çifteler Kaymakam V. Burak Keser, Beylikova Kaymakam V. Ahmet Kavanoz, Han Kaymakam V. Alay Yazıcı, Mihalgazi Kaymakam V. Fatih Uzun EUREKA Ulusal Proje Koordinatör Yardımcısı Tarık Şahin, EUREKA ve EUROSTARS Ulusal Proje Koordinatörü Emre Yurttagül,’in yanı sıra çok sayıda ilgili kamu ve özel sektör temsilcisi hazır bulundu.

Bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan ve BEBKA’nın faaliyetleri ve destekleri hakkında bilgiler veren BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “Kalkınma Ajansı olarak Bursa, Eskişehir, Bilecik illerinde faaliyette bulunuyoruz. Bu faaliyetlerimiz içerisinde bölgenin potansiyelinin ortaya çıkartılması, bu noktada araştırmalar yapılması, fizibilitelerin ortaya konması önceliklerimiz. Bunları yaparken Kalkınma Planı’na uygun Bölge Planı geliştirip, şuanda 2014-2023 yıllarını kapsayan bir planımız var. Bu planlar doğrultusunda Mali Destek Programları da açıyoruz. Bunları da geçtiğimiz günlerde illerimizde yaptığımız toplantılarda sizlere duyurduk. Süreçler devam ediyor. Bu süreci tekrar hatırlatmak isterim. Bildiğiniz gibi 29 Aralık 2017’de başlayan Mali Destek Programı’yla destek programlarına çıktık. Rekabetçiliğin artırılmasıyla ilgili bir başlık var. Bu başlıkla özellikle havacılık ve raylı sistemler, otomotiv, tekstil ve teknik tekstil sektörlerini kapsayan bir çağrı. Endüstriyel Simbiyoz çağrımız var. Ayrıca kırsal kalkınmaya yönelik de bir çağrımız var. Sektörel rekabetçilik ve endüstriyel simbiyoz başlıkları kar amacı güden şirketlere yönelik olacak. Diğer başlığımızsa kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olacak” dedi.

Yurtdışı fonlarının ülkeye getirilmesi ve ilgililerin bu fonlardan haberdar edilmesi noktasında çalışmalar da yürüttüklerini belirten Gerim, bu noktada çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaptıklarını, özellikle KOSGEB’le yapılan işbirliği neticesinde AB fonlarının duyurulmasına katkı sağladıklarını dile getirdi. Gerim, “TÜBİTAK’la yaptığımız bu çalışmayla birlikte detayları anlatılacak Ufuk 2020 ve EUREKA ilgili çok önemli destekler mevcut. İnşallah bunları geliştirdiğimizde, kapasitelerimizi artırdığımızda, ülkemize ciddi anlamda fon sağlamış olacağız. Aynı zamanda AR-GE kapasitemizi de çok daha ileriye getireceğiz” diye konuştu.

İsmail Gerim, Eskişehir’in de AR-GE ve inovasyon noktasında önemli mesafeler kat etmiş bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

Eskişehirlilerden toplantıya geniş katılım

Yeni yatırımlar için yenilikçi olmanın gerekliliğine ve yenilikçi düşüncenin içinde de hep AR-Ge ve inovasyonun yer aldığına işaret eden ESO Başkanı Savaş Özaydemir de bilgilendirme toplantısına geniş katılım sağlayanlara teşekkür etti.

Savaş Özaydemir, destek programlarından faydalanmada en önemli konunun, proje yazma olduğunu ve bu konuda her geçen gün önemli mesafelerin kat edildiğini sözlerine ekledi.

“İlk önce ’bu işi başaracağız’ demelisiniz”

Bilgilendirme toplantısına katılan Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca ise teorik anlamdaki sağlanan bilgilerin, sonuca dönüştürülmesinin önemine işaret etti. Eskişehir’in, potansiyele sahip bir şehir olduğunu belirten Ağca, “Kurumlar ilk önce kendilerini “bu işi başaracağız” diyerek motive etmeli. Bu salondakiler bunu başaracaktır. Her zaman yardımcı olmaya hazırız” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Ağca, “Yeni bir çağa girdik. Yapay zeka, insansız araçlardan bahsediliyor. Bu süreç, gelişmekte olan ülkeler açısından bir fırsat. Bunu realize edebilirsek koşmadan uçmaya başlayacağız. Bu aşamayı atlayarak dünya liderlerinden birisi olma gayemiz için bu yeni dönem önemli bir fırsat. İlimize ülkemize yararlı olacak çalışmalarda sizleri görmek önemlidir” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından program EUREKA Ulusal Proje Koordinatör Yardımcısı Tarık Şahin’in ile EUREKA ve EUROSTARS Ulusal Proje Koordinatörü Emre Yurttagül’ün sunumlarıyla devam etti. EUREKA, EUROSTAR ve Ufuk 2020’nın detaylarının anlatıldığı sunumların ardından program, soru-cevap kısmı ile sona erdi.