GİRİŞİMCİLER YARIŞTI, TÜRK TEKSTİLİ KAZANDI…

GİRİŞİMCİLER YARIŞTI, TÜRK TEKSTİLİ KAZANDI…

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) ve TÜBİTAK iş birliğinde düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, ödül töreniyle sona erdi.

Tekstilde yeni teknoloji ve metotlarla, katma değerli ihracatın artırılması amacıyla düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge’ın son bölümünde, finale kalan 13 proje yarıştı. Önemli isimlerin jüriliğinde gerçekleşen yarışmada, birinciliğe, ‘Uyku Apnesini Engelleyen Yastık’ projesi ile Ümmügülsüm Torman ve Şeyma Kaya ulaştı. Yarışmada ayrıca, proje yazma eğitimi ödülüne layık görülen 3 Ar-Ge Merkezi de ödüllendirildi.

Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan yoğun değerlendirme sürecinin ardından finale kalan 13 start-up projesi, Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen finalde yarıştı. Ventures & Mentors League CEO'su ve Proje Koordinatörü Ufuk Batum ve UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin moderatörlüğünde 13 girişimci adayın yarıştığı yarışmada; birinciliğe, ‘Uyku Apnesini Engelleyen Yastık’ projesi ile Ümmügülsüm Torman ve Şeyma Kaya ulaşırken, ikinciliği ise, ‘Nemflora’ projesi ile Ahmet Yellice ve ‘Sıfır Atık Yaklaşımıyla Baca Gazı Arıtma Sistemlerinden Yerli Tasarım ORC’ projesi ile Bülent Kula paylaştı.

Dereceye giren yarışmacılar ödüllerini, UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Ventures & Mentors League CEO'su ve Proje Koordinatörü Ufuk Batum’un elinden aldı.

 

“Sürecin kendisi ödüldü”

Yarışmayla ilgili değerlendirme yapan UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, yarışma süresince girişimci adaylarının gelişimlerini yakından gözlemleme şansı yakaladığını ve en büyük ödülün bu gelişim olduğunu ifade etti. ‘Sürecin kendisi ödüldü’ diyen Taşdelen Engin şunları söyledi: “Kazananlar, kazanamayanlar, ya da finale kalamayıp önceki aşamalarda olanlar, bence herkesin çok faydalandığı bir süreç oldu. Bu tip yarışmalarda konu sınırlandırması yapmak çok kolay değildir. Ancak başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Gelecek yıllarda çok daha büyüyen bir TechXtile Start-Up Challenge ile daha başarılı bir süreç yaşayacağımızı umuyorum. En başından beri tüm paydaşlarla birlikte ortak hareket ettik. Dolayısıyla emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Dereceye girenlere önemli ödüller

Yarışmada kazanılan ödüllerle ilgili de bilgi veren Taşdelen Engin, “İlk 6 finalistimiz, Bursa Teknik Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde 1 yıllık danışmanlık ve mentorluk, patent başvuru desteği, şirket kurma desteği ve şirkete 1 yıllık muhasebe desteği sağlama ile Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nden eğitim ve mentorluk alacak. Proje ikincisi ve üçüncüsüne, Almanya Techtextil Frankfurt Tekstil Fuarına katılım hakkı, proje birincisine ise Milano’da 10 gün sürecek Kuluçka ve Hızlandırıcı Program’a katılım hakkı sağlanacak. Ayrıca, finalde sahnede sunumunu gerçekleştirilen 13 girişimcimiz, Ventures & Mentors League CEO'su ve Proje Koordinatörü Ufuk Batum’dan bir yıl süre ile mentorluk desteği alacak” dedi.

Ar-Ge Merkezleri de ödüllerini aldı

Finale kalan üç Ar-Ge Merkezine ödüllerini UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş verdi.   Ödül almaya hak kazanan Rudolf Duraner, Yeşim Tekstil ve Polyteks Ar-Ge Merkezleri’ne Ufuk Batum tarafından “Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği”verilecek.  Ayrıca BUTEKOM tarafından her bir kazanana 1 adet olmak üzere proje yazma ödülü sağlanacak.

 

ÖDÜL KAZANAN PROJELER

1-ÜMMÜGÜLSÜM TORMAN

UYKU APNESİNİ ENGELLEYEN YASTIK

2- AHMET YELLİCE

NEMFLORA

2- AKIN BURAK ETEMOĞLU PROF. DR.

SIFIR ATIK YAKLAŞIMI İLE BACA GAZI ARITMA SİSTEMLERİNDEN YERLİ TASARIM ORC (ORGANIC RANKINE CYCLE) PROSESİ İLE ELEKTRİK
ENERJİSİ ÜRETİMİ

4- ÇAĞATAY YÜCELEN

SKYDOME INDUSTRIAL DATA PLATFORM

5- ERHAN DEMİRCİOĞLU

KOMBİNE ELEKTROKİMYASAL ARITIM CİHAZI

6-BATUHAN ŞAHİN

YAPAY ZEKÂ TABANLI KUMAŞ KALİTE KONTROL SİSTEMİ

 

 

ÖDÜL KAZANAN AR- GE MERKEZLERİ

 

RUDOLF DURANER AR-GE MERKEZİ

BURCU BÜYÜKKORU

VİSKON, PAMUK VE POLİESTER KUMAŞ TÜRLERİNDE PİLLİNG (BONCUKLANMA) DEĞERLERİNİ İYİLEŞTİREN VE KUMAŞLARA YUMUŞAK TUŞE VEREN YENİ NESİL POLİMERLERİN GELİŞTİRİLMESİ

YEŞİM TEKSTİL AR-GE MERKEZİ

MURAT GÜZEL

İLETKEN BASKI PATI GELİŞTİRME PROJESİ

POLYTEKS AR-GE MERKEZİ

NECATİ ER

DİDEM EZGİ GÖRGÜN

TEHLİKELİ ORTAMLARDA PERSONEL GÜVENLİĞİ VE KONFORU İÇİN TASARLANMIŞ TEKNİK KUMAŞ