III. METEX TURİZM ETKİNLİĞİ TAMAMLANDI

III. METEX TURİZM ETKİNLİĞİ TAMAMLANDI

III. METEX turizm etkinliği Bursa Valisi Münir Karaloğlu himayesinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve Bursa Turizm, Kültür, Tanıtma Birliği'nin destekleri ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde tamamlandı.

 

17 Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinden 155 seyahat acentesi, tur operatörü, yatırımcı ve 10 medya mensubunun katıldığı etkinlik tanıtım, konferans ve B2B görüşmeleri düzenlendi.

 

Bursa olarak METEX Fuarına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Açılışta yaptığı konuşmasında: "Ulu Şehrimize, Bursa’mıza hoş geldiniz. Meşhur Osmanlı Seyyahı Evliya Çelebi Bursa'yı gördükten sonra, şu meşhur hükmü verir: Ve'l hasıl Bursa sudan ibarettir. Çelebi’den sonra dünya da Bursa da çok değişti. Değişmeyen şeyler de var. Billur suları, çağlayanları, termal kaplıcalarıyla, Bursa, bir su medeniyetidir. Hafızamız yerli yerindedir. Bursa kökleri üstünde yükselmektedir.

 

Dün bir imparatorluğa başkentlik yapan şehrimiz, bugün de, Türkiye’nin müstesna şehirlerinden biri. Sanayi, tarım, ticaret, tekstil, otomotiv gibi bütün sektörlerde Türkiye’nin öncü şehirlerindeniz, dünyada söz sahibiyiz. Turizm’deki büyük potansiyelimizi, doğal ve kültürel hazinelerimizin her birini yeni dünyalara arz ediyor, birlikte kazanmak için, yine birlikte çalışıyoruz" dedi.

 

DEV ENDÜSTRİ

 

21. yüzyılın bilişim çağı olduğunu ve ulaşımın olağanüstü hızlandığının altını çizen Vali Karaloğlu:
" Alış veriş, sağlık, kültürel ve sportif faaliyetler için insanlar artık çok daha kolay hareket ediyor.

 

Milyonlarca insan, bir ülkeden diğerine seyahat ediyor. 2013’te, 1 milyardan fazla insan seyahat etti. Turizm, tüm insani faaliyetlerin ortak paydası haline geldi. Turizm, 1.2 trilyon dolarlık devasa bir endüstriye dönüştü. Hedefimiz, bu pastadan hissemize düşeni en az ikiye katlamaktır.

 

Yıldızı her geçen gün parlayan Türkiye ve dünyadaki turizm hareketliliği hedeflerimiz için itici bir güçtür, ilham kaynağıdır. Ulu şehir Bursa, sahip olduğu değerleriyle, tarihi ve kültürel hazineleriyle, bütün dünya insanlarına çok şey vadediyor” dedi.

 

Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra yabancı konuklarımız ülkemizin turizm profesyonelleriyle karşılıklı olarak mevcut ilişkileri üzerinde ve yeni iş olanaklarını geliştirme konularında B2B görüşmelere geçtiler. Etkinliğin akabinde yabancı konuklar için iki gün sürecek Bursa ve çevresini tanıyacakları info gezileri tertip edildi.