ITB BERLİN FUARI’NDA BURSA TANITILDI

ITB BERLİN FUARI’NDA BURSA TANITILDI

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından 'International Tourism Bourse (ITB) Berlin'e Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Bursa Valiliği ile birlikte katılarak Bursa’nın tanıtımını yaptı.

 

İlk üç gün turizm profesyonellerini ağırlayan fuar, son iki gün halka açık yapılıyor.1966 yılından beri düzenlenen ITB, dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olarak biliniyor ve her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl 188 ülkenin katılımıyla 170 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuara, 2010 yılında Türkiye konuk ülke olarak katılmıştı.

 

Bu sene 48’nci kez kapılarını açan ITB Berlin Fuarı 5-9 Mart tarihleri arasında dünyanın en önemli turizm markalarını bir araya getirdi. Fuar 160 bin m2’lik alanda 10 bin 86 firma ve 188 ülke standı ile 1966 yılından itibaren düzenlemekte.  Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen fuarda, "Türkei Home – Türkiye Eviniz" sloganıyla tanıtılan Türkiye, Almanya pazarında yeni sloganıyla ilk kez büyük çapta tanıtımda bulunuyor.

 

BURSA STANDINA YOĞUN İLGİ

Bursa’yı daha iyi tanıtabilmek amacıyla, bu yıl Türkiye Standından ayrı, müstakil olarak 40 metrekarelik alanda tanıtım yapan Bursa, ülke stantları arasında kendi tanıtımını yapan tek şehir olarak dikkat çekti.

 

Fuar açılışından sonra stantları dolaşan Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıca, Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı Abdurrahman Çelik ve Berlin Büyük Elçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Bursa Standını da ziyaret ederek bilgi aldı. Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun ve BEBKA Bursa YDO Koordinatörü Turgut Akşehir tarafından karşılanan misafirler, İznik Çinisi ve kestane şekeri hediye edilerek uğurlandı.

 

Fuarda Bursa standına gelen ziyaretçiler, turizm işletmeleri ve kültür ve inanç turizmi alanında faaliyet gösteren önemli tur operatörleri Bursa´ya yakın ilgi gösterdiler. Bursa'nın tanıtımının her yönüyle sağlanması adına stantta fuar katılımcılarına, başta Almanca olmak üzere farklı dillerde gezi rehberi, gezi haritası, broşür ve kitapçıklar ile tanıtıcı kitap, tanıtım filmi gibi materyallerin dağıtımı sağlandı.

 

Ayrıca Almanya'da yer alan tur operatörleri ile görüşmeler yapılarak, Bursa'nın kültür turlarına dâhil edilerek tur ve gezi kataloglarında yer alması için çalışmalar yapılması istendi. Fuar sırasında önemli tur şirketlerinden olan DM Travel, SIS International, Magic Tours, MTS, Bonton, Basilic, IDMS Tours, EGT International gibi firmaların turizm yetkilileri ile görüşmelerde bulunuldu.