‘KADIN EĞİTİMDE SÜTÜM GÜVENDE’

‘KADIN EĞİTİMDE SÜTÜM GÜVENDE’

BEBKA 2011 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Eskişehir Beylikova’da hayata geçirilen ‘Kadın Eğitimde Sütüm Güvende’ Projesi sona erdi.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın 2011 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Eskişehir’in Beylikova İlçesi’ne bağlı Yeniyurt Köyü’nde hayata geçirilen ‘Kadın Eğitimde Sütüm Güvende’ Projesi 19 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen sertifika töreni ile sona erdi.

Beylikova Kaymakamlığı ve Beylikova İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kadın çiftçi ve hayvan barınağı yoğunluğu nedeniyle Yeniyurt Köyü’nde 18 Haziran 2012’de başlatılan proje kapsamında, hijyenik süt üretimine yönelik ahır ve sağım hijyeni, hayvan sağlığı konularında teorik ve uygulamalı eğitim gören 20 kadın, Yeniyurt İlköğretim Okulu’nda düzenlenen tören ile sertifikalarını aldılar.

Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp, Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Halil Çankaya, Beylikova Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazmi Özdemir ile çok sayıda davetlinin hazır bulunduğu törende açılış konuşmasını yapan Beylikova Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu, kadının ekonomik hayata etkin katılımının desteklenmesi ve sosyo-ekonomik statülerinin güçlendirilmesi önceliğine yönelik olarak hazırlanan projenin önemine değindi.

STANDARTLARA UYMAYAN SÜTÜNÜ SATAMAYACAK

Avrupa Birliği ile uyum sürecinde ileriki dönemlerde standartların daha da katılaşacağına dikkat çeken Kaymakam Dülgeroğlu, üretilen sütü satamama gibi bir sorunla karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekti. Bu nedenle köylerin ekonomisinde lokomotif görevi gören süt üretimi ve hayvancılık konusunda önemli tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Dülgeroğlu, şöyle devam etti:

“Proje, sütün ekonomik değerini artırmak hem de kırsalda yaşayan kadınların sosyo-ekonomik hayata katılımını artırmayı amaçlamaktadır. Süt üretiminde aktif olarak rol alan kadınların hijyenik süt üretimi konusunda bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik yürüttüğümüz bu proje sonucunda artık süt sağımı daha nitelikli ve profesyonelce yapılacak. Yeniyurt Köyü kadınlarının işini gücünü bırakıp verilen eğitimlere devam etmesi bizim için çok önemliydi. Kadının elinin değdiği her yerde farklılık oluşuyor. Süte de bilinçli bir şekilde kadın eli değmesi sonucu ileride yüksek fiyatlarla satılması söz konusu olacak. Oyunu kuralına göre oynamayı öğrenen kadınlarımızın almış oldukları eğitim, aile ekonomilerine de büyük katkı sağlayacak.”

Törenin sonunda BEBKA desteğiyle hijyenik süt üretimine yönelik ahır hijyeni ve rehabilitasyonu, sağım hijyeni, hayvan sağlığı, veteriner ilaçları, haşere kontrolü konularında eğitim alan Yeniyurt Köyü’nde süt üretimi ile uğraşan toplam 20 kadına sertifikaları verildi. Törende ayrıca sertifikalı kadınlara süt sağım makinesi, süt güğümü ve hijyen malzemeleri de hediye edildi.

Öte yandan BEBKA tarafından desteklenen, Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün “Tarım Araştırma ve Geliştirme Personelinin Mesleki ve Teknik Eğitim Projesi” kapsamında eğitimlere başlandı. Proje kapsamında ilde görevli 90 ziraat mühendisi ve 34 veteriner hekim eğitim alacak. 10 gün sürecek olan eğitimde “Eskişehir tarımında mevcut durum, problemler ve çözüm önerileri”, “yem bitkileri yetiştiriciliği”, “kıraç ve sulu tarımda münavebe uygulamaları”, “çayır ve meraların ıslahı ve idaresi”, “toprak analizlerinin değerlendirilmesi” ve “bitkisel üretimde gübreleme” başlıkları ele alınacak.