KALKINMA AJANSLARI GAZİANTEPTE TOPLANDI

KALKINMA AJANSLARI GAZİANTEPTE TOPLANDI

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın (İKA) ev sahipliğini yaptığı 2. Kalkınma Ajansları Konferansı, 16-19 Nisan tarihlerinde Gaziantep’te yoğun ilgiyle gerçekleşti. Konferansın kapanışı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti.

Kalkınma ajansları hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bölgesel gelişme ile ilgili bilinç düzeyinin artırılması amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)’nın ev sahipliğini yaptığı 2. Kalkınma Ajansları Konferansı, Zeugma Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen açılış programıyla başladı.

Açılış programının ardından, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan’ın moderatörlüğünde düzenlenen ‘Ajanslara Bakış’ konulu panele, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu konuşmacı olarak katıldı.

4 gün süresince 20 farklı oturumda panel, çalıştay gibi yöntemlerle düzenlenen programda; Sosyal Politikalar: İnsan Eksenli Planlama, Sosyal Girişimcilik, Sivil Toplum ve Bölgesel Gelişme, Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi Avrupa Birliği ve Mali İşbirliği, destek mekanizmaları gibi konularda oturumlar gerçekleştirildi.

2. Kalkınma Ajansları Konferansı’nın kapanış toplantısının açılış konuşmasını İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş yaptı. Vali Demirtaş, “Gelişmiş ülkelerde yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan kalkınma ajansları ülkenin sosyal ekonomik mekânsal gelişiminde önemli görevler üstlenmiştir. Yerelde kalkınma anlayışına uygun yeni bir model olarak kurulan kalkınma ajansları bölgelerdeki etkin kuruluşlarla bir araya getirilerek iş yükü genişletmektedir. ” dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise konferansın kapanış programında yaptığı açıklamada kalkınmanın yönetişimle artacağını belirterek, “Kalkınma Ajansları Türkiye’nin yeni bir tecrübesidir. Geçmişte sadece merkezde Ankara’da yapılan planlamayı aslında bütün Anadolu’ya yayan bu kurumsallaşmayı bu zihniyeti bütün toplumla paylaşan bir tecrübedir. Bu tecrübenin kendi içinde sürekli tartışarak konuşarak daha iyiye götürülmesi adına bu konferansı çok önemsediğimi belirtmek isterim” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a katılımından dolayı hediye takdim etti.

Zeugma Mozaik Müzesi Sergi ve Konferans Merkezi’nde gerçekleşen Konferansa Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın yanı sıra Kalkınma Bakanlığı yetkilileri, Kalkınma Ajansları Kalkınma Kurulu Başkanları, Genel Sekreterleri ve personeli katıldı.